Центральний музей залізничного транспорту РФ

Детальна інформація про пам'ятки. Опис, фотографії та карта з вказівкою найближчих значущих об'єктів.


Центральний музей залізничного транспорту РФ є технічним музеєм у Санкт-Петербурзі. Присвячений залізницям, рухомому складу і всьому тому, що з цим пов'язано. Музей був утворений в 1813 році.


В даний час експозиція музею знаходиться в 11 залах площею близько 1200 кв. м, в будівлі, зведеній спеціально для музею в 1902 році за ідеєю архітектора Петра Станіславовича Купинського. Експозиція розбита за темами, побудована в хронологічному порядку; екскурсанти знайомляться зі становленням і розвитком залізничної індустрії від утворення залізниць до теперішнього часу.

У першому залі «Зародження залізниць» представлена модель (масштаб 1:2) першого російського паровоза, створеного батьком і сином Юхимом Олексійовичем і Мироном Юхимовичем Черепановими в 1833-1834 роках, моделі ранніх локомотивів з Англії: паровоз Брунтона 1813 року і паровоз «Ракета» Стефенсона 1829 року. В експозиції є гіпсовий бюст професора Ф.А. Герстнера, який керував у 1837 році будівництвом першої російської залізниці, та інші експонати.

Другий зал оповідає про перший транспортний ВНЗ нашої країни. В експозиції представлені портрет А.А. Бетанкура - I ректора інституту Корпусу інженерів шляхів сполучення, знімки I будівлі інституту і будівлі 1823 року, фотографії планів занять, аудиторій, вихованців тощо.


Експозиція залу № 3 показує будівництво залізниць у II половині XIX і початку XX століть: Катерининської залізничної, Мурманської, Бендеро-Галацької, Транссибірської магістралі. Є великі збори моделей залізничних мостів. Наприклад, дуже цікаві моделі моста через яр і річку Веребьє і моста через річку Мста.

Четвертий зал оповідає про розвиток російського паровозо- і вагонобудування. Центральне місце в експозиції віддано моделям паровозів і вагонів, унікальним фотографіям. Так, наприклад, тут можна побачити модель паровоза типу 0-3-0 серії Д, виконану в середині XIX століття. Також експозиція широко демонструє вітчизняне вагонобудування дореволюційного періоду. Відвідувач має можливість ознайомитися з моделлю пасажирського вагона IV класу для бідного сословия, з моделями вантажних вагонів тощо.

Не менш цікаві справжні апарати зв'язку, які діяли на перших залізницях нашої країни. Вони виставлені в п'ятому залі. Тут представлені стрільчасті телеграфні апарати Сіменса, що застосовувалися в перший час експлуатації Петербурго-Московської ж/д. У середині XIX століття вони були замінені на більш сучасні телеграфні апарати Морзе, а до кінця століття залізниці обладнали жезловими апаратами. Також в експозиції відвідувачі побачать модель механічної централізації Макса-Юделя.


У шостому залі є експонати, присвячені зведенню залізниць у передвоєнний час: з 1926 по 1940 роки, і роботі транспорту в роки ВВВ: діораму зруйнованої станції художника С.П. Світлицького, макети бронепоїздів часів Громадянської та Другої Світової воєн та інші.

Зали № 7-11 широко демонструють діючі моделі та апаратуру, присвячені розвитку НТП на залізничному транспорті з 20-х років XX століття і до нашого часу. Тут є моделі дорожніх і будівельних машин: екскаватора, канавокопача, ущільнюючої машини УМ і путевкладача УК-25. Також наочно показані прийоми і прилади, які застосовуються на транспорті для виявлення зломів, тріщин, старіння в рейках.

В експозиції, що оповідає про будівництво Байкало-Амурської магістралі, крім фотодокументів, можна побачити справжні предмети: плáвишукувача, сідло для коня, мірна стрічка, пікетна книжка тощо. Крім того, в залі представлена частина вагона для пасажирів у натуральну величину. Такі вагони, з 2-ухместными купе і душовим приміщенням були випущені в 1957 році на ленінградському заводі імені Єгорова.

Не всі матеріали, якими володіє музей, можна продемонструвати в постійній експозиції. Саме тому музеєм постійно організовуються виставки з фондів, що розповідають про ювілейні дати доріг, підприємств, персональні виставки винахідників, науковців. Співробітники музею постійно перебувають у науковому пошуку і працюють над вдосконаленням експозиції.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND