Андріївська церква в садибі Біла Ковп

Детальна інформація про пам'ятки. Опис, фотографії та карта з вказівкою найближчих значущих об'єктів.


Садиба Біла Ковп протягом двох з половиною століть була родовим маєтком князів Шаховських. Вони володіли садибою з другої половини XVII століття до революції 1917 року.


Назва села - Ковп - була утворена від назв річки Ковп'янки і виду птахів - чаплі-ковпиці. До XIX століття в селі стояли дві церкви - Косми і Даміана та Андрея Стратілата, які були побудовані ще на початку XVI століття, а, можливо, і раніше. Нинішня будівля Андріївської церкви була побудована в 1807 році за розпорядженням одного з Шаховських - тоді маєтком володів князь Михайло Олександрович. Він же склав проект будівництва храму, вибравши для нової кам'яної будівлі стиль класицизму.

Головний престол цього храму був освячений на честь Воскресіння Христового. Іменем Андрія Стратілата, воєначальника часів імператора Максиміана, який прийняв мученицьку смерть за християнську віру, був названий один з приладів. Його влаштували в пам'ять про дерев'яну Андріївську церкву, яка раніше стояла на цьому місці. Другий приділ храму освятили на честь князя Муромського Костянтина і його синів Михайла і Федора. У 1818 році поруч з храмом була поставлена дзвіниця в три яруси в ампірному стилі. Ця споруда вінчала купол і гострий шпиль.

Після революції садибу Шаховських було оголошено державним майном. Андріївська церква була закрита наприкінці 30-х років. У дзвіниці була зруйнована верхня частина і скинуті дзвони. Один з уцілілих дзвонів використовували в селі як набатний, а в роки Великої Вітчизняної війни він був відвезений до Німеччини. Після війни в будівлі церкви розташовувався зерновий склад. Наприкінці 90-х будівлю храму повернули віруючим, у ній почалися реставраційні роботи, що затягнулися на довгі роки.

Крім Андріївської церкви, на території садиби перебували й інші будівлі. Деякі з них, наприклад, панський будинок, цегляна огорожа, псарня, були повністю втрачені, від інших (стайня і каретник) залишилися тільки фрагменти, але за колишнім дворянським маєтком як і раніше визнається його історико-культурна цінність, зокрема, через зв'язок Шаховських з декабристами.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND