Жовтіють і опадають листя фікуса Бенджаміна

Фікус Бенджаміна - вічнозелена рослина, яка за оптимальних умов існування не повинна скидати листя. Старі листові платівки з часом жовтіють і опадають, але великий фікус зазвичай не втрачає більше 15 листя на рік. В середньому кожен лист фікусу живе до 3 років.


Але якщо спостерігається масове побажання листя і їх опадання, це говорить про поганий стан рослини. Необхідно якомога швидше з'ясувати причину і усунути її.


Листя фікусу можуть жовтіти і опадати з багатьох причин. Найбільш часті причини листопада: перестановка на нове місце, протяг, раптове зниження температури, неправильна пересадка, недостатнє освітлення, неправильний режим поливу і ураження шкідниками. Кожен з цих факторів може викликати повну втрату листя, а іноді і загибель рослини.

У статті ми з'ясуємо чому жовтіє листя у фікусу Бенджамміна і з якої причини вони можуть опадати, а так само підкажемо вам, що робити в даній ситуації.

Всі можливі причини та їхня ймовірність

Фікус Бенджаміна скинув листя. У чому причина? Часто на це питання не можуть відповісти навіть досвідчені квітникарі. Щоб зрозуміти, чому рослина втрачає листя, потрібно знати, які причини призводять до такого результату найчастіше.

Дуже часто рослина втрачає листя при різкому зниженні температури або на холодному протязі. Тут має значення саме холодний протяг, якщо рослина знаходиться спекотним літом під кондиціонером. У цьому випадку воно скине листя обов'язково. Але якщо протяг буде теплим, це не призведе до втрати листової маси.

Також рослина дуже швидко відреагує на неправильний режим поливу, ураження шкідниками або інфекціями. Грибкові захворювання можуть не тільки призвести до втрати листя, а й зовсім погубити рослину. Також справа йде і зі шкідниками. Якщо їх не знищувати, фікус загине, скинувши перед цим своє листя.

При нестачі харчування квітка втрачає листя дуже рідко. Відсутність пересадки або підживлення, а також використання маложивних ґрунтів призведе до втрати тільки нижнього листя. А масова втрата зелені настає при вирощуванні рослини в виснаженій землі роками.


Брак світла дуже рідко призводить до скидання листя фікусу Бенджаміна. Ця рослина нетребувано до освітлення, може довгий час рости в напівтіні і навіть в тіні. Строкаті форми можуть у цих умовах втрачати забарвлення. Але на здоров'ї рослини таке освітлення не відображається. Фікуси скидають листя тільки при великій нестачі світла. Так само вони реагують на пряме сонце в період після пересадки.

Перестановка рослини в нове місце може викликати опадання листя. Але це відбувається лише в тому випадку, якщо рослина перебуває в поганому стані, уражено інфекцією. Перестановка горщика на загальне самопочуття здорової рослини ніяк не впливає.

Перестановка горщика

Іноді фікуси болісно реагують на перестановку або перенесення в інше приміщення.

Деякі примірники після покупки і перевезення на нове місце можуть навіть втратити більшу частину листя. Але це, швидше, індивідуальні особливості цих рослин.

Фікуси Бенджаміна зазвичай дуже невибагливі і проблем з їх перевезенням не виникає.

Проте, щоб уникнути можливого листопада, краще знайти для рослини відповідне місце і більше не турбувати його.

Зниження температури

Дрібнолисті фікуси - теплолюбні рослини. Їх вирощують при температурі вище 20ºС. Вони можуть витримувати зниження температури до 10ºС і короткочасно - до 5ºС. Але таке похолодання зазвичай погано позначається на зовнішньому вигляді дерева - воно може втратити значну частину листя.


Протяг

Деякі сорти фікусу Бенджаміна дуже чутливі до протягів. При цьому у них спостерігається побажання листя навіть при знаходженні на протязі в спекотну погоду.

В основному, від наскрізняку страждають строкаті сорти рослини, а різновиди з зеленим листям зазвичай не чутливі до руху повітря. Але, щоб уникнути неприємних наслідків, краще розташовувати деревця подалі від відкритих вікон і балконних дверей.

Відсутність пересадки або неправильне її проведення

Молоді рослини необхідно пересаджувати щорічно. Їх коренева система зростає дуже швидко, їй стає тісно в горщику.

Якщо фікус довгий час живе без пересадки, земля в горщику виснажується, а коріння перестають поміщатися в горщику і виходять назовні через дренажні отвори.

Все це порушує обмінні процеси рослини і призводить до побажання його листя та їх засихання. Ось чому для збереження декоративного вигляду деревця його необхідно регулярно пересаджувати.


Будь-яке пошкодження коріння відбивається на стані його крони. Тому дуже часто, якщо пересадка виконується необережно, фікус втрачає значну частину листя, а потім довго приживається в новому ґрунті. Пересадка рослини тільки тоді буває вдалою, якщо застосовується метод перевалки. Здорові рослини пересаджують тільки цим способом.

Брак світла

Фікус Бенджаміна дуже нетребувальний до освітлення. Йому потрібне яскраве світло, але він непогано росте і в напівтіні.

Однак якщо рослину тримають у тіні, брак світла зазвичай призводить до побажання листя, яке потім опадають. Спочатку рослина втрачає нижнє листя, а потім і більш молоде.

Щоб дерево могло відновити свою листову масу, його потрібно переставити в більш освітлене місце. Потрібно пам'ятати, що фікус - світлолюбна рослина, він не може існувати в тіні постійно.

Неправильний режим поливу

Часто неправильний полив рослини призводить до побажання його крони і листопада. А між тим, правильно поливати фікус не складно. Він вимагає помірного поливу, його не можна сильно заливати і пересушувати.


При надмірному зволоженні ґрунту відбувається застій води в ґрунті, що часто призводить до грибкових захворювань кореневої системи. А якщо коріння рослини не в порядку, це відразу ж відбивається на стані його крони. Листя жовтіє і опадає у великій кількості.

Загнивання коренів фікусу простіше запобігти, ніж усунути. Помірний полив з пересиханням верхнього шару ґрунту захистить рослину від гнили. Якщо ж хвороба вже почалася, врятувати дерево може тільки пересадка в новий ґрунт з видаленням всіх гнилих коренів.

Сильне пересихання також погано відбивається на стані рослини. Потрібно стежити, щоб кому землі не пересихав повністю, хоча фікус і витримує короткочасне його пересихання. Але якщо дерево поливають недостатньо, його коріння частково пересихають і відмирають, а листя жовтіє і опадають.

Подібні статті:

Шкідники

Побажання і опадання листя фікусів викликають такі шкідники кімнатних рослин як павутинний кліщ і тріпс.

Кліщів легко помітити по тонкій павутині, що обволокує наймолодші і ніжні листочки. Якщо не вжити заходів щодо знищення кліща, кінчики втечі дерева засихають.


Тріпс рідко розмножується на фікусах у великій кількості. Але навіть кілька комах здатні знищити корону дерева. Якщо молоде листя раптом жовтіє і швидко опадає, потрібно шукати шкідника на зворотному боці листя і на втечах, якими воно переміщується.

Тільки негайна обробка інсектицидами може знищити шкідників і врятувати фікус. Різні народні засоби боротьби не дають бажаного результату.

Відсутність підгодівлі

Фікус Бенджаміна може втрачати листя через нестачу поживних речовин. Він, особливо в молодому віці, інтенсивно росте і швидко виснажує ґрунт. Для забезпечення хорошого харчування недостатньо регулярної пересадки в новий грунт. Необхідна ще й регулярна підживлення.

Удобрювати землю потрібно починати вже через 2 місяці після весняної пересадки. В іншому випадку рослина швидко відреагує на нестачу поживних речовин. Воно почне скидати листя. Його листові платівки почнуть жовтіти і опадати, починаючи знизу.

Помилки під час пересадки

Після весняної пересадки чутливість рослини до зовнішніх впливів підвищується. Якщо зазвичай дерево добре переносить яскраве світло і навіть може перебувати під прямими променями тривалий час, то після пересадки світло може стати причиною побажання і опадання листя.

Пересаджений фікус не менш ніж на 2 тижні поміщають у полутень. Потім його поступово починають виносити на освітлене місце, а потім і на сонце. Якщо ж після пересадки дерево все ж скинуло листя, доведеться почекати, поки воно заново наростить зелену масу.

Неоптимальний склад ґрунту для пересадки

Ґрунт для посадки фікусу повинен бути пухким і поживним одночасно. Крім того, земля повинна бути нейтральною або слабокислою.

При недотриманні цих вимог можливий неправильний розвиток рослини і втрата листя.

У ґрунтовій суміші обов'язково повинен бути присутній листовий перегний.

Його повинно бути не менше, щоб земля була досить поживною. А торфу в неї повинно входити не більше, ніж раніше, в іншому випадку ґрунт стане кислим, що може спричинити побажання і відмирання листя рослини.

Хвороби

Фікус може почати втрачати листя через ураження хворобою. Ця рослина досить стійка до захворювань, тому поширених інфекцій знайдеться небагато.

Антракноз і церкоспороз - грибкові інфекції, які призводять до появи на листях рослини плям. З часом листові пластини жовтіють, висихають і опадають. Для лікування видаляють усі уражені частини, а саму рослину обробляють розчинами фунгіцидів.

Детальніше про захворювання квітів можна дізнатися тут.

Правила догляду за фікусом

Фікус Бенждаміна - невибаглива рослина. Виростити його під силу навіть недосвідченому кольороводу, правила догляду за ним дуже прості.

Дерево може рости як під прямими сонячними променями, так і в напівтіні. Але строкаті сорти потребують яскравого освітлення. При недостатньому світлі на них виростають звичайні зелені листя. Фікус добре росте на прямому сонці. Якщо ж його утримували при розсіяному освітленні, привчати його до сонця потрібно поступово. Інакше не уникнути опіків листя.

Рясний полив фікусу Бенджаміна не потрібен. Ця рослина витримує короткочасне пересихання кома землі і не терпить перезволоження ґрунту.

Загнивання кореневої системи через застій води в горщику відбувається дуже часто. Також не слід штучно підвищувати вологість у приміщенні, де зростає фікус.

Він прекрасно себе почуває при звичайній вологості в міській квартирі, а зайва волога в повітрі може сприяти розвитку грибкових захворювань.

Оптимальною температурою для вирощування рослини є 24-30ºС. Але він може витримувати і збільшення її до 40ºС і вище. Взимку температуру утримання можна дещо знизити. Вона повинна бути в діапазоні 14-18ºС, хоча рослина витримує її короткочасне зниження до 5ºС.

Пересаджують фікус Бенджаміна в середині квітня способом перевалки. Після пересадки його 2 місяці можна не підгодовувати. Потім починають підживлення двічі на місяць рідкими добривами для декоративно-листяних рослин. З жовтня по березень підживлення не проводять.

Щоб рослина виглядала красивою і доглянутою, необхідно навесні проводити її формуючу обрізку. Всі сухі і слабкі втечі видаляють. Потужні і довгі гілки обрізають на 2/3. Обрізка стимулює гілку і допомагає створити пишну крону.

Тепер ви знаєте що робити, коли фікус Бенджаміна скидає листя, а також чому вони можуть жовтіти.

Причини і лікування опадання листя у фікуса Бенджаміна

Серед кімнатних рослин фікус Бенджаміна займає особливе місце. Його люблять і із задоволенням розміщують на підвіконнях. При цьому мало хто підозрює про примхливість свого нового «жителя» і вимоги до догляду за ним.

Особливості

Всі фікуси є дивовижними рослинами, вони поширені в усьому світі. Існує близько тисячі різновидів цієї кімнатної квітки, але серед них особливо виділяється фікус Бенджаміна. Ця рослина приваблює відмінними декоративними особливостями: строкатою забарвленням, глянцевим листям, яке утворює акуратну, добре сформовану крону. Фікус Бенджаміна росте відносно повільно, не витягується і завжди виглядає презентабельно.

Рослину не можна назвати особливо примхливою, і все ж деякі умови в процесі її утримання повинні дотримуватися. Якщо фікусу Бенджаміна щось не сподобається, то його зелене листя забажають і опадуть, залишивши гілки фікуса голими.

Така неприємність може бути пов'язана з різними факторами, які вимагають швидкого реагування та оперативного усунення. У цьому випадку ще вдасться реанімувати квітку і повернути їй колишню красу. У цій статті ми зрозуміємо, чому у фікусу Бенджаміна жовтіють і опадають листя і яким чином можна виправити цю ситуацію. Також вивчимо заходи профілактики, щоб надалі ця проблема не виникала.

Причини

Не будемо поспішати розбирати причини того, що фікус Бенджаміна сильно скидає листочки. Спочатку хочемо звернути увагу на той факт, що невелика кількість листя може опадати восени або взимку без причини. Зазвичай цей процес починається в листопаді, але можливі відхилення в обидва боки. Кількість скинутих листків буде варіюватися в межах 10 штук.

Така ситуація є нормою, тому переживати і вживати термінових заходів не варто. З настанням весни на місці опалих екземплярів з'явиться нове листя, і вже влітку рослина буде пишною і ще більш красивою.

Якщо опало більше 10 листків, то вже можна починати турбуватися про стан улюбленої рослини.

Добровільно розлучатися з листям фікус починає тільки після шостого року життя. До цього моменту старе листя є необхідним для рослини, оскільки відіграє важливу роль у процесах фотосинтезу. Тому без видимої причини кімнатний «житель» не стане розлучатися ні з одним своїм листиком.

Природним чином можуть облітати нижнє листя. Якщо листя не вистачає на верхівці, значить, рослина не змогла увібрати і накопичити необхідну кількість потрібних мікроелементів. Тому з фікусу облітає зайве листя, на вміст якого у рослини не вистачає сил. Така ситуація не є критичною, але для квітникаря вона повинна служити сигналом, який буде свідчити про недостатнє підживлення.

Хвороби

Фікус Бенджаміна відрізняється високою стійкістю до різного роду хвороб і поразок шкідниками. І все ж у рідкісних випадках саме з цих причин він може скидати своє листя. Для цієї рослини характерні захворювання грибкового походження: антракноз і церкоспороз. Вони проявляються у вигляді плям на листях. У міру розвитку інфекції, уражене листя набуває жовтого забарвлення, стає сухим і відпадає.

Такі захворювання обов'язково потрібно лікувати, в іншому випадку рослина може пропасти повністю і навіть заразити своїх сусідів.

Суть лікування зводиться до видалення уражених листових пластин і обробки рослини фунгіцидами відповідно до інструкції до використання.

Шкідники

Зі шкідників на фікусі можуть поселятися павутинний кліщ, щитівка і трипси. Перша проблема визначається за тонкою павутинкою, яка обволікає молоді листочки. У занедбаному стані стають сухими не тільки листики, а й кінчики втечі. У спеціалізованих магазинах продається чимало препаратів, спрямованих на боротьбу з павутинним кліщем.

Трипси активно розмножуються на фікусах і швидко переходять на здорові рослини. Боротися з цим шкідником складно, але необхідно, оскільки вже через короткий час можна виявити сліди зараження на всіх кольорах у будинку. Трипси розташовуються на зворотному боці листової пластини. Жоден з народних методів не здатен повністю позбавити квітку від цього шкідника. Тільки застосування інсектицидів дозволить вилікувати кімнатну рослину.

Повторна обробка повинна проводитися через тиждень, оскільки з яєць, які можуть перебувати не тільки на рослині, але і в землі, з'являються молоді особини.

Щитівка добре відома кожному кольороводу, оскільки часто виявляється на листяних домашніх рослинах. В основному цей шкідник заноситься в будинок з новими квітами, придбаними в спеціалізованих магазинах. Зі щитівкою теж складно боротися, оскільки дорослі особини покриті панцирем, який ускладнює процес обробки спеціальними препаратами. Дорослі особи харчуються соком рослин, що завдає листям і навіть втечі непоправної шкоди.

Щитівку необхідно знімати з рослини за допомогою губки і мильного розчину, потім слід обробити інсектицидами.

Температурний режим

Фікус Бенджаміна буде нормально розвиватися при температурі від 18 до 25 градусів. При більш високій температурі листя стануть млявими, з'явиться жовтизна, і з часом вони відпадуть. У більш прохолодному приміщенні рослина зупинить свій розвиток, коренева система буде відчувати переохолодження, що запустить процеси, які негативним чином позначаться на стані крони.

Погіршити ситуацію може розташування квітки на холодній підвіконні, бетонній або мармуровій підлозі. Також на стані рослини негативним чином позначаються протяги.

Щоб фікус Бенджаміна не почав скидати листя, необхідно ретельно підбирати місце для установки горщика і стежити за температурою в приміщенні.

Полив.

Часто саме через помилки в поливі рослина втрачає свою красу і втрачає листики. Щоб зберегти квітку і допомогти їй швидко прийти до тями, необхідно розрахувати норму води для кожного поливу і постійно контролювати рівень вологості ґрунту. У цьому допоможуть наші поради:

 • між поливами ґрунт повинен просихати на 1,5 см углиб, для дорослої квітки глибина просихання може збільшуватися до 3 см;
 • взимку частота поливу скорочується до одного разу на 7 днів;
 • вода, призначена для поливу, повинна бути теплою;
 • частота поливу безпосередньо залежить від температури повітря в приміщенні (чим тепліше, тим частіше).

При надлишку води фікус може страждати від кореневої гнили. Квітка буде ставати слабкою і може скинути свою крону. З кореневою гниллю боротися складно, і врятувати рослину можна лише в рідкісних випадках. Всі пошкоджені корені необхідно прибрати, а коренева система поміщається в слабоконцентрований розчин перманганату калію.

При нестачі води рослина буде прагнути зберегти коріння і свою деревну частину, що також призведе до обсипання листя. Якщо відновити водний баланс і привести процес поливу в норму, то рослина відновиться, правда, на це знадобиться деякий час.

Неправильна пересадка

Трапляється і так, що квітка після пересадки стала скидати з себе листя. Тоді з упевненістю можна говорити про порушення, допущені в цьому процесі. Пересадка фікусу Бенджаміна повинна здійснюватися кожні два роки. Цей період вважається оптимальним, оскільки рослина якраз встигає своїм корінням оплести земляний ком і виснажити його.

Процес пересадки фікусу Бенджаміна проводиться відповідно до таких правил:

 • готується новий горщик, який повинен трохи відрізнятися за розмірами від попереднього (на 3 см в діаметрі і на 5 см по висоті);
 • акуратно і обережно квітка виймається з горщика;
 • відрушується зайва земля;
 • у горщику, призначеному для посадки, дно встиляється матеріалом для дренажу, зверху засипається шар землі;
 • рослина поміщається в підготовлений горщик, який за своїми габаритами буде відповідати розмірам квітки;
 • вільне місце навколо кореневої системи рослини засипається підготовленим грунтом, злегка утрамбовується і поливається;
 • через деякий час земля осяде, тому потрібно додати грунт у горщик.

Окремо потрібно зупинитися на ґрунті, який використовується для пересадки або посадки нової рослини. Фікус Бенджаміна вимогливий до ґрунту, тому в поганій землі не буде нормально рости і розвиватися. Грунт для такої примхливої рослини повинен відповідати ряду вимог:

 • пухлість і поживність - першорядні особливості;
 • нейтральний грунт підходить найкраще, але допускається також використання слабокислої землі;
 • обов'язковою умовою є присутність листового перегноя, який повинен становити близько чотирьох частин від загальної кількості землі;
 • кількість торфу не повинна перевищувати 25%, інакше грунт вийде занадто кислим, і рослина буде страждати, що неодмінно позначиться на стані крони.

Досить часто при пересадці фікусів допускаються помилки в дотриманні пропорцій компонентів для ґрунту, тому рослині стає складно прижитися в нових умовах.

Якщо дотримуватися описаних вище правил, то ваша рослина після пересадки буде відчувати себе добре і ніяких проблем з ним не виникне.

Сухе повітря

Для фікусу Бенджаміна сухе повітря є згубним. В таких умовах він засихає, стрімко пропадає і важко реабілітується. Як тільки була помічена ця проблема, необхідно відразу ж почати обприскувати рослину за допомогою пульверизатора дрібнодисперсного типу. Ідеальним варіантом буде встановлення в приміщенні зволожувача.

Також можна біля горщика поставити акваріум або просто резервуар з водою. Таким чином і вологість буде підтримуватися на необхідному рівні, і під рукою завжди буде відстійна вода для поливу.

Фікус добре реагує на теплий душ. Такі процедури актуальні в літній час, попередньо ґрунт закривається плівкою. Взимку потрібно періодично протирати листя вологою м'якою губкою. Таким чином буде прибиратися пил з листя, підтримуватися в нормі вологість і проводитися огляд рослини на предмет захворювань і появи шкідників.

Виснажений ґрунт

Цей фактор не варто виключати, оскільки він з великою часткою ймовірності може стати причиною облітання листя. Ґрунт стає збіднілим, якщо рослина тривалий час не пересаджується і не підгодовується. Усунути таку ситуацію можна кількома способами:

 • внесення до ґрунту добрив, які підходять для декоративно-листяних рослин;
 • пересадка фікусу;
 • регулярне підсипання в горщик з квіткою свіжого грунту.

Як усунути?

Щоб врятувати рослину і допомогти їй впоратися з проблемою, необхідно швидко реагувати і не запускати і без того проблемну ситуацію. Далі ми розповімо про те, що потрібно робити з рослиною, яка позбувається листя.

Спочатку визначається суть проблеми, і тільки після цього вживаються відповідні заходи для порятунку.

Необхідно послідовно вивчити всі причини, через які рослина зникає. У першу чергу перевіряються шкідники і виявляються захворювання, потім можна переходити до аналізу поливу та умов утримання (вологість повітря, сухість ґрунту, протяги, температура в приміщенні). Методом виключення знаходимо реальну причину і займаємося її усуненням.

Нижче представлені поради, які допоможуть вилікувати рослину, і дозволять повернути фікусу колишню красу за відносно короткий час.

 • При виявленні шкідників або захворювань вживаються жорсткі заходи щодо їх усунення, уражене листя можна, вірніше, необхідно обрізати. Не забуваємо оглядати інші кімнатні рослини.
 • У багатьох випадках актуальним рішенням є пересадка фікусу. Важливо зробити хороший грунт з дотриманням всіх пропорцій. Пересадка повинна здійснюватися методом перевалки, в цьому випадку тривалість акліматизації буде скорочена, і рослина не буде хворіти.
 • Після усунення проблеми рослині необхідно забезпечити посилену підгодівлю. Внесення добрив дозволить швидко відновити фікус, рослина зміцніє, ви помітите, як його втечі твердіють день від дня. Відновлений фікус зможе і далі радувати око насиченим глянцевим листям.

Якщо все буде зроблено правильно і своєчасно, через короткий час на втечах виростуть нові листки правильної форми і потрібного забарвлення. Щоб повністю реанімувати фікус Бенджаміна, потрібно докласти зусиль і витратити час - легко не буде. Зате в майбутньому рослина віддячить за турботу пишною кроною, інтенсивним зростанням і шикарним зовнішнім виглядом.

Заходи профілактики

Щоб листопад ніколи не затьмарив радості від вирощування фікусу Бенджаміна, необхідно дотримуватися нескладних правил догляду і заходів профілактики:

 • у зимовий час полив скорочується до одного разу на тиждень;
 • при температурі в приміщенні близько 10 градусів зрошення землі не проводиться;
 • температура повітря в приміщенні утримується в межах 20-25 градусів протягом усього року, крім зимового часу, для цього періоду нормою буде вважатися 16 градусів;
 • листя необхідно постійно обприскувати або протирати вологою ганчіркою;
 • для розташування квітки необхідно вибирати світле приміщення без прямих сонячних променів і протягів, кращим варіантом буде східна сторона;
 • полив повинен бути помірним, але частим, з використанням теплої води;
 • для пересадки краще вибирати весняний період, рослині буде простіше пройти акліматизаціо "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND