Як правильно доглядати за фіалками

Щоб період цвітіння фіалки був тривалим, необхідно вміти правильно доглядати за рослиною


Сенполія, або фіалка - одна з найпопулярніших кімнатних рослин. Серед домашніх видів зустрічаються сенполії з махровими або напівмахровими квітками різного забарвлення і розмірів. Шляхом схрещення селекціонерами було виведено понад 500 сортів фіалок. Освітлення, температура, вологість, наявність підживлення, регулярність поливу і своєчасність пересадки відіграють важливу роль для нормального зростання і розвитку домашньої фіалки. Щоб період цвітіння був тривалим, потрібно вміти грамотно доглядати за сенполією.


Догляд за фіалками: особливості

Кімнатна фіалка віддає перевагу східній або північній стороні будинку. Якщо вікна розташовані з південного боку, рекомендується затіняти квітку за допомогою тюльових фіранок або жалюзі. Ставити горщик з квіткою далі, ніж 0,5 м від вікна не рекомендується. Ідеальний варіант - фіалки на підвіконні.

Оптимальна нічна температура для фіалок + 18 ° С, денна + 22-24 ° С. Квітникарі рекомендують насолоджуватися квітучою фіалкою взимку. Якщо фіалка зацвіла під час літньої спеки, бажано видаляти кольороноси, щоб рослина могла перейти в стан спокою.

Нижнє листя фіалки можна акуратно мити, якщо воно запилилося. Однак під час процедури необхідно дотримуватися кількох простих правил.

 1. Під слабким натиском проточної води акуратно ополосніть водою нижнє листя. Слідкуйте, щоб вода не потрапила в центр квітки і в горщик.
 2. Трохи отряхніть рослину. Потім поставте горщик у темне місце без протягів до повного висихання листя, наприклад, на антресолі. Якщо цього не зробити, листя покриється плямами. Через добу квітку можна повернути на постійне місце перебування.

Полив фіалок

Узамбарська фіалка не переносить надмірного прямого поливу, поливають квітку зазвичай безпосередньо в горщик або в піддон. При поливі зверху стежте, щоб вода не потрапила в середину квітки - в центр росту.

Рослина фіалка любить помірний полив. У літній період, а також під час опалювального сезону полив повинен бути більш частим, ніж у міжсезоння. Воду, що залишилася після поливу, в піддоні слід виливати. Для поливу найкраще використовувати відстійну воду. Обприскувати фіалку водою не можна.

Пересадка фіалок після цвітіння

Як тільки фіалка відцвіте, її потрібно пересадити в новий грунт. Це необхідно для того, щоб рослина могла підготуватися до нового етапу цвітіння.


 1. Спочатку потрібно обламати нижній ряд листочків (їх можна використовувати як посадковий матеріал).
 2. Потім потрібно обережно витягти рослину з горщика. Нижню частину кореня обріжте ножем (приблизно на 1-1,5 см).
 3. Якщо на горщику вгорі є сольові відкладення, його необхідно вимити (при цьому не користуйтеся засобами побутової хімії).
 4. Акуратно помістіть фіалку назад у горщик. Зверху досипте свіжої землі, не утрамбовуючи ґрунт. Після поливу грунт трохи осяде, і можна буде підсипати ще трохи землі.

Щорічна пересадка рослини і зміна ґрунту - необхідні умова для пишного цвітіння. Пересаджують рослину щороку навесні або після цвітіння. Не варто проводити дану процедуру влітку.

Через 4-5 тижнів після пересадки фіалку вже можна підгодувати добривами, наприклад, Royal Mix. У спеціалізованих магазинах є добрива для зростання молодих рослин і для цвітіння дорослих фіалок. У першому випадку добрива буде фосфоровмісним, у другому - азотистим. Добрива важливо використовувати відповідно до інструкції.

Розмноження фіалок черенками і пасинками

Чореньки можна зрізати у рослини середнього віку. Для черенків підійдуть листочки другого ряду, які мають розміри від 3 см завдовжки. Посадковий матеріал обережно відрізають гострим ножем. Чернятко можна поставити у воду з розчиненою таблеткою активованого вугілля. Як тільки у череня з'являться коріння, рослину можна буде пересадити в горщик. Черенок можна відразу посадити в горщик з грунтом. Фіалку в цьому випадку потрібно накрити поліетиленовим пакетом.

Ще один спосіб розмноження фіалки - пасинкування. Гострим ножем обережно зрізають дочірню фіалку. У пересаджуваної рослини має бути, як мінімум, 3 повноцінних листочки.

Хочете, щоб фіалки шикарно цвіли? 5 Важливих порад, які допоможуть вам у цьому

Кімнатні фіалки по-іншому називають узамбарські сенполії, ці квіти мають невеликий розмір і при правильному догляді здатні цвісти 10 місяців в році.

Ці рослини мають близько 1500 різновидів (каємчасті, махрові, гофровані, плямисті, зоряні, комбіновані, одноколірні та багато інших).

Колірний колорит фіалки захоплює дух, тому ця квітка підкорює навіть найбільш байдужих. У спекотні літні дні вони не цвітуть, як правило, в липні і серпні.


Якщо ви хочете, щоб фіалка радувала вас своїм цвітінням, то необхідно дотримуватися кількох простих порад.

Сьогодні я хочу поділитися своїми секретами, я перепробувала практично всі методи і виділила для себе найкращі способи, як зробити так, щоб фіалка була шикарною.

Що робити, щоб фіалка цвіла: 5 порад

1. Горщики для кольорів слід вибирати маленькі. У величезному горщику коріння будуть швидко розростатися і всі сили рослини, будуть йти не на цвітіння, а на їх підтримку.

2. Ґрунт має бути призначений спеціально для сенполій. Не варто її брати з відкритих ґрунтів, вона може бути заражена, тому рослина може зачахнути.

Також обов'язково повинен бути дренаж, без якого квітка не може обійтися.


3. Ці рослини люблять багато світла, але яскраве сонце може погубити фіалку. Її краще ставити на північ або захід, де сонячні промені буває рідко.

На освітленому боці краще вирощувати сенполію, але на вікнах повинні висіти тонкі шторки, які будуть розсіювати світло.

Ця рослина теплолюбна, тому їй не повинно бути холодно, і вона дуже не любить протягів. Оптимальна температура 17-22 градуси.

4. При поливі слід намагатися не потрапити в центр розетки, інакше рослина почне гнити. Його слід поливати рясно, але тонким струменем. Крім того фіалку необхідно обприскувати кожні 3 дні.

5. Раз на 2 місяці квітку необхідно удобрювати, але не варто перестаратися, в іншому випадку листя може пожовтіти і відпасти.


Важливо! Крім того, щоб фіалка постійно цвіла, слід регулярно формувати розетку. Раз на тиждень необхідно прибирати відцвілі квіти і зіпсовані листя, а також позбуватися пасинків. Вони не дають рослині плідно цвісти і вона починає розростатися. Періодично квітку потрібно повертати до світла різними сторонами і проріджувати зайве листя.

За допомогою цих елементарних правил я домоглася того, що фіалка регулярно цвіте рясними квітками, можливо, мої поради допоможуть і вам. Бажаю успіху!

Розповідаємо, що робити, щоб фіалки рясно цвіли

Повз шапкового цвітіння фіалок неможливо пройти, оскільки шапка красивих кольорів, граючи своїми відтінками, мимоволі притягує погляд людини, навіть далекої від світу кольорів.

Є сорти, у яких кольори розташовуються прямо в центрі розетки і утворюють квітучу шапку, а іншим сортам потрібно особливе формування і в цій справі є свої нюанси. Тому треба прислухатися до думки досвідчених квітникарів і зрозуміти, що потрібно для цвітіння цієї чарівної квітки.

Шапкове цвітіння

Шапкове цвітіння фіалки - це коли зростаючі квітоноси розташовуються в центрі розетки так близько один до одного, що не видно листя, а в центрі знаходяться одні бутони, що розпустилися. Останнім часом селекціонери виводять сорти, що мають цей тип цвітіння. Найпопулярніші сорти з шапковим цвітінням:


 • Ксюша (Макуні);
 • ЛЄ Персикове сяйво;
 • ЄК Михайло Лермонтов;
 • Emerald laсe.

ЛЕ Персикове сяйво.

Іноді квіти біля розеток поодинокі і вони мають великий розмір. Тому вони не розташовуються шапкою і ростуть по 2-3 штуки на кольороносі, що не робить кущик менш красивим.

Багато квітникарів, відвідавши виставку, задаються питанням, що треба зробити для того, щоб розетки були повністю покриті квітами.

Деякі продавці згодні поділитися інформацією про те, що робити, щоб фіалки рясно цвіли, але з секретами успішного утворення великої кількості кольороносів можна ознайомитися, прочитавши нашу статтю.

Як змусити цвісти шапкою?

Якщо колірник задався питанням, як запустити фіалку на пишне цвітіння, йому необхідно провести процедуру видалення кольороносів згідно з планом:

 • один аркуш утворює лише один кольоронос. Тому, видаляючи верхній ряд квітоносів, ми стимулюємо куст на закладання нових;
 • при нарощуванні другого ряду квіткових втечей ми їх повністю видаляємо;
 • третій ярус можна вже і залишити, якщо кольоровода задовольнить кількість квіткових втечі, якщо ні, то видаляємо і його.

Домагатися пишного цвітіння можна тільки один раз, потім фіалка йде в стадію спокою і відпочиває певний період.

Після того, як прибирають квіткові нирки, сенполія збільшує свій зріст. Перед тим, як посилити цвітіння, треба сформувати розетку, прибираючи:

 • пасинки;
 • ювенальне листя;
 • листя, що заважає симетричності розетки.

Після того, як розетка набере необхідний розмір і потрібну кількість листя, треба залишати з'являються бутони, щоб цвіли шапкою. Тоді, трохи більше ніж через півроку вона почне цвісти красивою шапкою квітів.

Є також нюанс. Для того щоб квіткові паростки росли одночасно, треба видаляти поодинокі втечі, інакше будуть поодинокі втечі з бутонами.

Для шапкового цвітіння потрібно видаляти пасинки та одиночні квітоноси.

Всі побіги, що залишилися, будуть нарощувати свій розмір досить швидко, і скоро рослина покриється шапкою квітів. Також освіта бутонів залежить від пори року і сортової приналежності.

При цьому треба пам'ятати, що квітоноси закладаються в той момент, коли сенполії вистачає сонячного розсіяного світла і світловий день повинен бути не менше 12 годин.

Також врахуйте, що якщо у рослин штучне підсвічування, то необхідно вмикати і вимикати світло в один і той же час. Якщо кольоровод не може за цим стежити, необхідно встановити таймер на цей режим.

Попередня підготовка рослини

Перед тим, як стимулювати цвітіння, треба пам'ятати, що шапкою може цвісти тільки добре розвинена розетка. Для цього треба створити необхідні умови для того, щоб квітка правильно розвивалася спочатку.

Перерахуємо, що потрібно, щоб пишно цвіли фіалки:

 • світло має надходити в необхідній кількості і достатній час для того, щоб сформувався симетричний куст з добре розвиненим листям;
 • грунт повинен бути купівельним з маркуванням «Для сенполій», оскільки складений самостійно може бути занадто щільним для хорошого розвитку куща, і, як наслідок, відсутність кольороносів;
 • температурний режим у приміщенні повинен відповідати нормі і перебувати в межах 23-25 градусів тепла.

Набуваючи добрива, треба звернути свою увагу на вміст фосфору в складі підживлення - він повинен переважати. Оскільки тільки за його допомогою закладаються бутони, і якщо буде його нестача, то цвітіння буде мізерним. Для закладки квіткових нирок вистачить, якщо підгодувати кущі фосфорним добривом всього 2-3 рази.

На квітковій втечі деякі бутони можуть застрягати між черенками листя і тоді їм потрібна допомога - треба акуратно, не зламавши їх, дістати з-під листя.

Якщо фіалка цвіте тривалий період, її необхідно підгодовувати квітковим добривом, щоб підтримати її імунітет. Інакше цвітіння буде нечисленним і швидко закінчитися.

Під час цвітіння фіалки потрібно удобрювати.

Правильне видалення кольороносів

Після того, як фіалка відцвіла, потрібно видаляти її засохлі частини. Якщо це тільки одиночні бутони, то їх відщипують нігтями або вирізають ножицями. Якщо треба видалити весь кольоронос, то необхідно руками обхопити його з двох сторін і потягнути в бік. При такому повороті він легко виламується біля основи, не залишаючи пенька.

Врахуйте, що у деяких сортів після обрізки ножицями пенек на стеблі може почати гнити. Але в разі організації шапкового цвітіння бутони знаходяться в зародковому стані і руками нормально видалити їх не вийти.

Власниці довгих нігтів можуть акуратно нігтем вказівного пальця обережно вичистити зачаток квіткової нирки.

Також кольоровод може скористатися бамбуковою паличкою з тупим кінцем, який не буде травмувати стебель куща. Паличку беруть в праву руку, а в ліву горщик з квіткою і обережно видаляють кольороноси, заглядаючи під кожен аркуш.

Видаляти їх краще, коли вони тільки з'явилися біля стовбура, тобто в зародковому стані.

Таким методом видаляють кольори від трьох і більше разів, поки їх не буде в необхідній кількості.

Стимулювати фіалку треба починати за 6 місяців до необхідного моменту. Саме стільки їй необхідно, щоб після декількох видалень бутонів отримати шапкове цвітіння.

Вилучення всіх зелених втечі

Пасинки, наявні на рослину, в будь-якому випадку заважають цвітінню. Так як розетка замість нарощування листя і згодом бутонів буде витрачати свої сили на зростання пасинків. Тому кольороводу необхідно визначитися на цей момент, що йому необхідно - отримання пасинків або гарне цвітіння.

І якщо вас цікавить, як прискорити цвітіння кімнатної фіалки, відповідь очевидна - видаляйте пасинки.

Необхідні умови

Вміст

Щоб квітоноси росли дружною сімейкою, для рослини необхідно організувати такі умови існування:

 • робити пересадку двічі на рік - навесні і восени, омолоджуючи куст шляхом зрізання верхівки;

Для рясного цвітіння важливо вчасно проводити пересадку.

 • зробити світловий день до 12 годин;
 • температура повинна перебувати в межах 20-25 градусів. Строкатим фіалкам потрібен нижній поріг це температурного режиму.

Виконуючи ці вимоги можна бути впевненим в отриманому результаті.

Вік

Це повинна бути досить доросла фіалка з кущем, що повністю сформувався, тобто їй повинно бути не менше року. Все залежить від сортової приналежності. Є й сорти-тугодуми, яким необхідно і 1,5 року для нарощування дорослої розетки.

Щоб омолодити стару розетку з витягнутим стовбуром, її зрізають біля кромки землі і прибирають з неї всі засохлі частини. Після чого її обробляють активізованим вугіллям і підсушують близько години. Після чого висаджують у свіжий ґрунт і накривають пакетом.

Якщо при омолоджуванні залишається частина старих коренів, приживлюваність розетки збільшується в рази.

Подальший відхід і повторне цвітіння

Після такого рясного цвітіння кущу фіалки потрібен відпочинок для нарощування нового листя. Адже кольоронос може з'являтися з пазухи листа тільки один раз.

Тому до повторного рясного цвітіння куст починають готувати тільки через півроку, щоб не виснажити повністю куст сенполії. Під час відпочинку застосовують підживлення з переважаючою часткою азотних частинок для нарощування зеленої маси.

Застосовувати підживлення з азотом треба обережно, щоб ріст фіалки не став надто швидким і не перетворив розетку на величезний куст на шкоду утворенню квіткових втечі.

Корисні відео

Подивіться відео про те, як домогтися пишного цвітіння фіалок:

Відео-інструкція, як змусити фіалку цвісти шапкою:

Наступне відео демонструє, як видаляти кольороноси у фіалки:

Дане відео присвячене правильному догляду за фіалками:

Ув'язнення

Знаючи, як досягти шапкового цвітіння, ви зможете насолоджуватися прекрасним видом квітучої фіалки до 2 місяців. Потім вона йде на спокій для нарощування нового листя. У цей період треба подбати про своєчасне підживлення, щоб рослина не виснажилася.

Якщо рослині приділяти увагу правильно за ним доглядати, оглядаючи її раз на тиждень і видаляючи при цьому бутони протягом трьох місяців, то згодом вона буде володіти пишним цвітінням.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND