Як пересадити пальму в домашніх умовах

Регулярна пересадка пальми в домашніх умовах - необхідна складова правильного догляду за культурою. У свіжому ґрунті і горщику рослина збереже свою декоративність і здоров'я, буде активно протистояти шкідникам і захворюванням.


Щоб дерево якомога швидше адаптувалося після перевалки, проводити маніпуляції потрібно акуратно, не пошкоджуючи кореневу систему.


Чому не варто забувати про пересадку?

Для нормального розвитку кожна рослина потребує повноцінного харчування. Коренева система домашньої пальми обмежена простором горщика, грунт в якому з часом виснажується.

Додаткові підживлення хоч і заповнюють потребу квітки в макро- і мікроелементах, але повністю підтримувати нормальний зріст не можуть.

На допомогу приходять пересадки, які важливо проводити на регулярній основі. У результаті свіжий ґрунт забезпечує нормальне засвоєння поживних речовин коріння, що позитивно позначається на імунітеті і зовнішньому виді культури.

Особливої уваги заслуговують нещодавно куплені пальми, що ростуть у транспортувальних горщиках. Після потрапляння в домашні умови їх обов'язково потрібно пересаджувати, змінюючи стерильний торф'яний субстрат на поживний грунт.

Це не тільки скорочує період «акліматизації» рослини до нового середовища, але і запобігає його швидкій загибелі, викликаній замоканням ґрунту.

Періодичність і рекомендовані терміни

Затягувати пересадку купленої пальми не варто - це не додасть їй здоров'я, а також подвоїть час звикання до умов квартири. Провести процедуру краще відразу ж, повністю прибираючи торф'яний субстрат з кореневих відростків.


Що стосується домашніх пальм, то тут періодичність пересадки залежить від віку самої рослини:

 • Молоді екземпляри поміщає в більш просторі горщики щорічно;
 • Дерева до 6 років потребують перевалки кожні 2-3 роки;
 • Для дорослих великих пальм, перевалка яких ускладнена, проводять заміну верхнього шару субстрату, доповнюючи її інтенсивною підгодівлею.

Пересаджувати пальму найкраще наприкінці лютого або навесні, коли запускаються процеси активного зростання. Позапланові перевалки рекомендуються тільки в разі крайньої необхідності, наприклад, при сильному заболоченні ґрунту в горщику або розвитку гнилів.

Восени і взимку коріння краще не турбувати - подібне втручання порушить нормальне протікання періоду спокою і позначиться на здоров'ї рослини.

Підготовчі роботи

Пересадка пальми починається з підготовки якісного ґрунту і вибору нового горщика.

Оптимальний склад ґрунту

Головні вимоги до якісного субстрату для посадки пальми - розпушування, повітро- і водопроникність, наявність поживних речовин.

Увагу слід приділити і кислотності, рівень якої повинен знаходитися в межах 6,3-6,5 рН.

Використання виключно покупного субстрату для пересадки доцільно для молодих саджанців, які потребують легкого ґрунту.

В інших випадках магазинну суміш краще використовувати в якості основи, додатково додаючи до неї пісок, листову, дернову землю і торф.


Однак найкраще готувати ґрунтовну суміш самостійно, підбираючи компоненти за однією зі схем:

 • По 1 частині піску і перегну, 2 частині садового грунту;
 • По 2 частині дернового і листового ґрунту, по 1 частині торфу, великозернистого піску і перепрілого гною, подрібненого деревного вугілля;
 • Листовий перегний, глинистий дерн, торф, пісок, подрібнене деревне вугілля та органічне добриво в рівному співвідношенні;
 • Низинний торф, крупнозернистий пісок, доломітове борошно і мінеральне добриво в однакових пропорціях.

Перед використанням ґрунтової суміш потрібно знезаражити одним з таких способів:

 • Прогрівання в духовці при температурі близько 100 градусів;
 • Пропарювання протягом півгодини над киплячою водяною лазнею;
 • Протока слабким розчином марганцівки.

Пересадити пальму в простерилізований субстрат можна тільки після повного його остигання.

В який горщик пересадити?

Естетична привабливість - не найголовніший пункт, на який варто орієнтуватися при виборі вазона для пальми. Ємність повинна бути стійкою і високою, щоб рослина не впала з підвіконня або підставки.

Перевагу краще віддавати горщикам світлих відтінків - вони не притягують сонячне світло, запобігаючи тим самим перегрівам коренів.

Варто приділити увагу і наступним моментам:

 1. При кожній наступній пересадці розмір горщика збільшують на 2-3 см, щоб коренева система могла нормально розвиватися.
 2. Для масивних пальм підбирають вазони, діаметр яких більший від попередньої ємності на 1/3.
 3. Наявність декількох дренажних отворів на дні обов'язкова.

Не варто брати горщики «на виріст», оскільки велика кількість вільного простору загальмує зростання пальмового дерева.

Коренева система буде освоювати грунт на шкоду нарощуванню зеленої маси, при цьому ризик залити пальму значно збільшується.


Як пересадити?

Оскільки представники Пальмових погано переносять травмування коріння, пересадку з повною заміною ґрунту краще замінити щадною перевалкою, коли цілісність земляного кома зберігається.

Пересаджувати пальму потрібно в кілька етапів:

 1. Акуратно дістаньте рослину зі старого горщика, трохи відтрусіть землю і огляньте коріння, видаляючи всі підозрілі, загнилі або відмерлі відростки. Використовувати потрібно гострий продезінфікований ніж або скальпель.
 2. Місця зрізів присипте подрібненим деревним або активованим вугіллям для дезінфекції та запобігання майбутньому загниванню.
 3. В інший горщик помістіть дренажний шар (3-4 см), використовуючи керамзит, дрібний щебінь, керамічні черепки або деревне вугілля, зверху присипте грунтом.
 4. Поставте пальму по центру вазона, при необхідності розправте коріння, що вибилися з земляної коми, не пошкоджуючи їх.
 5. Порожнечі засипте свіжим субстратом, трохи утрамбовуючи його. Пальму полийте і додайте землю після саджання. Слідкуйте за тим, щоб коренева шийка не була заглиблена.

Для успішної акліматизації після пересадки пальмове дерево повинно перебувати в легкій напівтіні протягом 2-3 днів, потім горщик можна переставити на підвіконня під розсіяне світло.

Вплив протягів і холоду завдасть непоправної шкоди незміцнілій рослині, тому відкривати вікно або балконні двері не рекомендується. Оптимальний температурний режим - + 20- + 25 градусів Цельсія.

Полив допускається тільки помірний - сильне перезволоження ґрунту спровокує загнивання коренів, які не справляються з великою кількістю води.

Пальма набагато легше перенесе зміну обстановки, якщо її регулярно обприскувати.


Відразу після пересадки вносити добрива не варто - краще дочекатися перших ознак зростання і успішного вкорінення. Приживеться пальма в новому горщику приблизно через 2 тижні.

Пересадка пальми в домашніх умовах: яка потрібна земля, горщик і чому рослина сохне

Як відомо, пальми люблять добре освітлену місцевість і зволожений ґрунт, тому багато культивованих видів цієї рослини не придатні для вирощування будинку.

Однак існує кілька різновидів рослини, які добре приживаються в домашніх умовах.

Щоб правильно виростити домашню пальму, рекомендується грамотно підібрати ґрунт для рослини, вазон і знати, як пересаджувати насадження.

Яку купити землю для пересадки кімнатної пальми

Спочатку батьківщиною багатьох пальм вважаються тропіки або субтропіки. Особливі кліматичні умови дозволяють дереву вирости красивим, міцним і високим.


Ботаніки з часом культивували кілька сортів, тим самим дозволивши вирощувати насадження будинку.

Догляд за пальмою відрізняється клопотами, але дотримання всіх умов зростання дає хороші результати.

Розглянемо, яку землю необхідно підібрати для пересадки кімнатної рослини:

 1. Ґрунт для рослини повинен бути постійно зволоженим.
 2. Земля для пересадки повинна складатися з декількох шарів. Перший шар - дренаж, який дозволяє виходити зайвій вологі, другий шар - перепрілий гній: можна брати як кінський, так і коровий гній.
 3. Сама земля для пересадки повинна складатися з рівних пропорцій таких компонентів: листовий перегний, глинистий дерн, торф'яна земля, гній, пісок і деревне вугілля.

Для кращого зростання необхідно взяти вдвічі більше перших двох зазначених компонентів.

Рослинники стверджують: для якісного вирощування необхідно щорічно знімати верхній шар землі і замінювати його сумішшю ґрунту з гноєм.

Горщик для різних видів пальм

Перед тим, як зайнятися пересадкою рослини, важливо згадати: незалежно від виду насадження, воно має дуже швидкий темп росту.

Наприклад, посадивши пальму в невеликий горщик, через 2-3 роки його доведеться замінити його іншим. Тому рослинники часто застосовують одноразові горщики.

Розглянемо, який горщик краще для різних видів рослини:

Фінікова. Рослина погано переносить оголення кореневої системи, тому під час пересадки краще зберегти земляний ком, вилучений з попереднього горщика.

Для фінікової пальми буде оптимальний невеликий керамічний горщик з глазурованою поверхнею.
Юка! Як відомо, юкка виростає великою і розлогою. Її коренева система досягає величезних розмірів, тому вазон повинен відповідати габаритам.

При пересадці юкки немає необхідності повністю виймати коріння: керамічний старий горщик розбивають, а пластиковий - розрізають.
Драцена. Під час пересадки бійки варто дотримуватися вищевказаних правил. Горщик підбирається, виходячи з розрахунків: на 25-30% більше, ніж попередній.

При цьому не рекомендовано висаджувати маленьку рослину у великий вазон і чинити навпаки.

При висадці маленького відростка у великий вазон, існує велика ймовірність загибелі рослини через гниття коріння.
Цикас. Існує думка, що при повільності перевалки рослини її розвиток зупиняється, тому важливо дотримуватися термінів пересадки.

Цикас - це розлога рослина з гострим тонким листям на гілці.

При його пересадці коренева система повинна бути збережена. Горщик підійде на 10% більше, ніж попередній.

Хамедорея. Частина коріння зрізається гострим ножем, щоб рослина вмістилася в новому вазоні. Він також повинен бути трохи більше попереднього варіанту.

Було зазначено, що вирощування пальми за однакових умов, однак у різних за розміром горщиках, супроводжувалося різними результатами.

Наприклад, без пересадки у великий вазон пальма переставала рости належним чином.

Згідно з кольором виробу, краще вибирати світлі варіанти: влітку такий горщик не притягуватиме сонячне світло до ґрунту.

Як правильно пересаджувати в домашніх умовах

Молодий відросток поставляється в квітковий магазин з торф'яним субстратом.

У розплідниках рослини забезпечують добривом, тому при знаходженні в домашніх умовах торф швидко приходить в непридатність. Власнику рослини необхідно якнайшвидше пересадити пальму.

Розглянемо, як грамотно здійснити пересадку насадження покроково:

Як пересадити пальму в домашніх умовах - головні правила і корисні поради

Основні складнощі з пересадкою кімнатних пальм пов'язані з її великими розмірами і складанням субстрату. Якщо з великими габаритами пересаджуваної рослини ще можна впоратися, запросивши помічників, то з ґрунтом справа йде набагато клопіткіше.

Асортимент квіткових магазинів розрахований на молоді саджанці і сіянці, а компоненти землесмісі для рослин зрілого віку, на жаль, на їх прилавках не знайти. Як пересадити пальму в домашніх умовах правильно, з дотриманням всіх вимог, що пред'являються рослиною і необхідних для її нормального розвитку?

Початківцям квітникарів, які вирішили завести у своїй квартирі крупномери, важливо знати всі тонкощі пересадки:
• як правильно підібрати горщик для різного віку рослин; •
який ґрунт потрібен пальмам молодим і більш зрілим;
• як покроково здійснити всі дії з переміщення рослини з однієї ємності в іншу;
• що робити, якщо виникають несподівані проблеми?

В який горщик слід пересаджувати пальму?

Почувши слово «пальма», чомусь кожен представляє такого собі кімнатного виконина висотою майже 3 м у величезній кадці об'ємом 40 л. Однак до таких розмірів рослину доведеться ростити не один рік і, зрозуміло, у велику ємність «про запас» маленький сіянець ніхто не садить.

Горщики для пальми підбирають співмірними кореневій системі. Молоді рослини висаджують у високі конусовидні глиняні горщики з рівними внутрішніми стінками, щоб під час наступної пересадки нескладно виявилося вийняти земляний ком з корінням. Підійдуть і пластмасові товстостінні ємності, але ґрунтуйтеся в них просихає довше і це доведеться враховувати, організовуючи режим поливу.

У одних видів пальм коренева система розростається вширі. Для них підбирають горщик, більший від попереднього в діаметрі на 5-7 см. Біля окремих різновидів коріння росте вглиб, і для них краще вибрати горщик вище колишнього, але в окружності не обов'язково набагато більше.

Пересаджуючи дорослі екземпляри з великою надземною частиною, зупиняють свій вибір на дерев'яних кадках або контейнерах з пластику з утовщеними стінками. Важлива також наявність піддонника, що продається разом з ємністю. Слід звертати увагу на ті комплекти, в яких дно ємності піднесено над площиною посудинку для стоку води. Для пальм небажано, щоб коріння кисло у воді.

Збільшувати розмір квіткової ємності для пальми необхідно поступово, не різко. Висота посуду повинна дорівнювати приблизно третій або четвертій частині висоти самої пальми разом з корінням. Коло горщика бажане в межах 2/3 висоти рослини. Чим більше і розлогіше надземна частина великоміру, тим ширше повинен бути горщик.

Важливе значення для вирощування пальми має дренаж на дні горщика. Як дренажний матеріал використовують найчастіше керамзит, але може бути і бита цегла. Висота дренажного шару залежно від віку пальми варіює від 3 до 7 см.

Ґрунт для пальми: основні складові

Більшість пальм віддає перевагу поживному ґрунту на компостній основі. Для різних видів склад субстрату буде відрізнятися, тому що потреба в поживних речовинах у них різна. Відмінна і землесмесь для молодих і дорослих примірників. Чим менше вік пальми, тим легше для неї потрібен ґрунт.

Основні компоненти, що використовуються при складанні субстрату для вирощування пальм:
• дернова земля - заготовляють на злаково-клеверних лугах і пасовищах у липні,
• листова земля - перепріла протягом 2-3 років опале листя або ґрунт під шаром опалого листя в лісі або саду
; або парниковий - набирають з перегнилого гною, використаного в парника
х, • торф'яна земля - збирають на низинних торф'яних болот
ах, • мох - запасають в листяному лісі або на мшистому болоті.

Легкий субстрат для посіву насіння пальми і підрощування сіянців складається з 3 частин перегнійної, листової або торф'яної зеїлі, 1 частини дернової і 1 частини крупнозернистого піску. Рослинам у віці від 2 до 5 років необхідний грунт для пальм середньої тяжкості з хорошою водопроникністю, що включає 2 об'єми дернової землі, 1 обсяг піску і 2 об'єми листової, перегнійної або торф'яного ґрунту. Дорослим великим рослинам старше 6 років потрібен важкий гумусний грунт, що складається з 3 частин дернової землі і по 1 частині піску і перегнійного або листового грунту.

Трапляється так, що вік пальми невідомий власнику - від рослин часто позбавляються ті, хто не може вирощувати в своїй квартирі стали занадто великими екземпляри. У такому випадку варто скористатися універсальним рецептом поживної ґрунтосміші, яка підійде більшості пальмів:

 • легка глинисто-дернова земля - 2 об'єми;
 • низовий торф - 1 обсяг;
 • перегнійно-листовий грунт - 2 об'єми;
 • перепревший гній - 1 обсяг;
 • крупнозернистий річковий пісок - 1 обсяг;
 • трохи деревного вугілля.

На бідних грунтах, складених з нестачею поживних компонентів, пальми розвиваються погано.

Пересадка пальми: покрокові рекомендації

Найкращий час для пересадки пальм - з другої половини квітня до середини літа. Великі рослини пересаджувати складно, та й переносять вони будь-яке вторгнення в кореневу систему дуже болісно. Зазвичай власники пальм змінюють верхній найбільш виснажений шар земляної коми на більш поживний або в кращому випадку виробляють перевалку пальми зі старої ємності в більш простору.

 1. Напередодні пересадки рослину добре поливають, щоб розмяк земляний ком.
 2. Пальму акуратно витягують зі старого горщика, щоб не пошкодити коріння.
 3. Легенько постукуючи, відрушують з кореневої системи ґрунт.
 4. Уважно оглядають, чи немає пошкоджених або хворих коренів.
 5. На дно нової квіткової ємності укладають дренаж.
 6. Поверх дренажу насипають шар у 3-8 см перепрілого гною - молодим рослинам тонше, більш зрілим - товщина шару більша.
 7. Пальму встановлюють у нову посудину і присипають підготовленим вологим ґрунтом, злегка утрамбовуючи.

Догляд за пальмою в перші дні після пересадки

Пересаджена рослина, нехай навіть дуже світлолюбна, перший час після пересадки ставлять у напівтіні, щоб освітлення було не яскравим, а розсіяним.

Найближчі пару тижнів, наступних за днем пересадки, пальму поливають помірно, починаючи з 2 або 3 дні по завершенню пересадочних робіт. Коли в приміщенні підтримується відносно висока температура, рослину можна злегка обприскати.

Якщо пересадка виконана за всіма правилами і з дотриманням необхідних рекомендацій, то підживлення пальмі не потрібні протягом усього року. Це твердження не стосується перевалених рослин, які переміщалися в інший горщик зі своєю старою земляною комою, а також тих, яким змінювали тільки верхній шар ґрунтосміші.

Можливі проблеми під час пересадки

Одна з найбільш неприємних несподіванок, що підстерігають кольоровода під час пересадки пальми, - нездорові або пошкоджені корені. Не порушуючи цілісності здорових тканин, всі хворі ділянки коріння видаляються. Якщо характер пошкодження механічний, зрізи присипають товченим деревним вугіллям для дезінфекції. Гірше йде справа, якщо у наявності грибкова або бактеріальна інфекція. У цьому випадку всю рослину обробляють протибактеріальним або протигрибковим препаратом і вносять корективи у догляд після пересадки перші 5-6 днів не поливають.

Іноді під час пересадки в старому субстраті виявляють шкідників - мокриць, личинок сціарид, мучнистого червеця. Від них необхідно позбавлятися за допомогою обробки відповідними препаратами на основі імідаклоприду, наприклад, танреком або конфідором. Обприскують не менше 3-х разів з інтервалом в 5-7 днів. Слід зауважити, що фахівці застерігають власників пальм про те, що коріння біля пальми промивати небажано. Рослина довго хворіє, якщо під час пересадочних робіт довелося сильно потривожити кореневу систему.

Ув'язнення

Пересадити пальму в домашніх умовах непросто. Однак процедуру пересадки ніяк не оминути стороною в процесі вирощування і молоденьких рослин-сіянців, і великих розлогих красунь. Залишається тільки розібратися, як зробити пересадочні маніпуляції найменш травмуючими для пальм, здійснити їх без несподіваних проблем і тривало милуватися своїм власним куточком тропічного раю.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND