Формування крони фікусу Бенджаміна

Фікуси Бенджаміна - популярні кімнатні рослини, що відрізняються високою швидкістю росту і нарощування листової маси. Тому вони є улюбленими об'єктами для формування невеликих кімнатних дерев з кроною різноманітної форми.


Виростити фікус декоративного виду зовсім не складно. Регулярно проводячи його формуючу обрізку, можна отримати красиву кадочну рослину і навіть деревце, вирощене в стилі «бонсай».


У статті ви дізнаєтеся все про формування крони і стовбура фікусу Бенджаміна в домашніх умовах, а також про обрізку і прищипування рослини.

Основні правила обрізки

Формуючу обрізку фікусу Бенджаміна проводять ранньою весною, наприкінці березня або на початку квітня. До початку активного зростання залишається достатньо часу, щоб зрізи затягнулися, а рослина оговталася від отриманого стресу.

Для проведення обрізки потрібно садовий секатор, деревне або активоване вугілля, чиста серветка і дезінфікуюча речовина (спирт або розчин марганцівки).

Перед процедурою потрібно продезінфікувати секатор спиртом або розчином марганцівки, щоб виключити потрапляння будь-якої інфекції та розвиток захворювання.

Товсті гілки зрізають під кутом якомога ближче до нирки. Тонкі втечі зрізають над ниркою, вкорінюючи їх на 1/3.

Після обрізки протирають місця зрізів товстих гілок чистою серветкою, щоб видалити витікаючий чумацький сік. Потім зрізи засипають подрібненим деревним або активованим вугіллям.


Зрізи тонких втечі можна не обробляти, але витікаючий сік краще видалити, оскільки від нього на листях рослини можуть залишитися білі плями.

Крім формуючої, існує також санітарна і омолоджувальна обрізка фікусу Бенджаміна. Розглянемо, як надати форму фікусу Бенджаміна.

Санітарна обрізка

Санітарна обрізка рослини може проводитися не тільки навесні, але і в будь-який інший час року за потребою. Вона полягає у видаленні сухих, хворих і слабо розвинених втечах.

Сухі гілки підлягають видаленню, так як вони виглядають негарно. Також їх видаляють з метою безпеки: іноді сухі гілки стають джерелами різних грибкових інфекцій.

При виникненні будь-якого захворювання фікусу, уражені ділянки втечі обрізають і спалюють. Для цього не слід чекати весни, таку обрізку проводять якомога швидше.

Слабко розвинені втечі видаляють, оскільки вони мало декоративні. Також вони збільшують густоту крони, не пропускаючи всередину неї світло.

Омолоджувальна обрізка

Цей тип обрізки проводять, щоб повернути декоративний вигляд дуже старим фікусам або рослинам, втечі яких з тієї чи іншої причини втратили життєздатність.


Іноді при сильному і тривалому пересиханні ґрунту майже всі гілки дерева засихають. У цьому випадку фікус не слід викидати, потрібно провести омолоджувальну обрізку.

Цю процедуру проводять ранньою весною до початку вегетації. Всі мертві гілки вирізають, а живі вкорачують наполовину. Причому обрізають не тільки основні втечі, а й втечі другого порядку. Всі зрізи ретельно присипають активованим вугіллям.

Види крон і простота формування

Існує кілька видів крон, які можна створити, обрізаючи фікус Бенджаміна:

Також більшість сортів можна використовувати для вирощування мініатюрних дерев «бонсай».

Хоча фікус Бенджаміна - високе дерево, виростити з нього куст дуже просто. Для цього у молодої рослини прищеплюють центральну втечу. В результаті починають активно рости бічні гілки. Вже через рік можна отримати пишну і красиву рослину.

Штамбові форми відрізняються яскраво вираженими стовбуром і кроною. Розрізняють одиночний і ярусний штамб з розділеною на кілька ярусів кроною, між якими знаходиться ствол без втечі. Вирощування такого дерева - тривалий процес, який може зайняти 3-4 роки.


Скульптура створюється з дрібнолистих сортів. Дереву надається задумана заздалегідь форма. Обрізка виконується щорічно і дуже ретельно, форму дерева необхідно регулярно коригувати.

Подібні статті:

Для формування куща використовуються як низькорослі, так і високорослі фікуси. Дуже популярні дрібнолисті сорти: з них куст виходить більш пишним. Для швидкого формування кущової крони в горщик одночасно висаджують 2-3 череня близько один до одного.

Після посадки, як тільки вкорінене чорняво висотою 15 см почне рости, його прищипують зверху, залишаючи не менше 5 листя. Це стимулює зростання 4-5 бічних втечі.

Коли бічні втечі досягнуть довжини 10-15 см, у них також зрізають верхівки. При цьому решта верхніх нирок повинні бути спрямовані не всередину крони, а назовні.

Всі зрізи потрібно протерти серветкою, щоб видалити білий сік, і присипати активованим вугіллям.


Після другої обрізки, коли втечі третього рівня досягнуть довжини 10-15 см, виходить вже досить густий куст. При сильній густоті можна вирізати 2-3 гілки з середини куща, прорідити його.

При вирощуванні кущової крони потрібно рівномірно освітлювати рослину або періодично повертати її до світла різними сторонами, щоб втечі наростали рівномірно.

Штамб

Штамбові крони - це форми з яскраво вираженим стовбуром. Для вирощування штамба висаджують одиночне череня. У процесі його зростання всі нижні бічні втечі видаляють, залишаючи 3-4 верхніх.

Якщо потрібно виростити штамбове дерево заввишки 50 см, то довжина нижньої частини стовбура без гілок повинна становити 15-20 см.

Зазвичай настільні екземпляри мають висоту до 50 см, а підлогові - набагато вищі: 90-100 см.


Після того як нижня частина ствола буде сформована, приступають до нарощування крони. Коли висота рослини досягне бажаної, верхню втечу обрізають на 5-10 см.

Після цього починають інтенсивно наростати бічні втечі. Їх потрібно залишати тільки в межах крони. Якщо вони утворюються в нижній частині рослини на стовбурі, то підлягають видаленню.

Далі крону формують так само, як і куст. При обрізці крайні нирки повинні бути направлені назовні. Не забувайте обробляти зрізи активованим вугіллям.

Штамбовій кроні фікусу можна надати різні форми. Дуже популярна і красива шароподібна крона, але не менш декоративна овальна форма, витягнута вгору або в сторони. При створенні крони у формі кулі потрібно при обрізці залишати втечі однакової довжини.

Ярусний штамб

Ярусний штамб - форма дерева з розділеною на частини кроною. Між її ярусами залишається голий стовбур без гілок. Таке дерево може мати 2 і більше ярусів.

Іноді яруси нарощують поступово. Спочатку формують звичайне штамбове дерево з круглою або овальною кроною. Потім обрізку проводять таким чином, щоб відростала центральна втеча, спрямована вгору.

Поступово з нього можна буде сформувати продовження ствола, а потім і новий ярус крони. Це найбільш довгий процес формування ярусного штамбу.

Набагато швидше посадити відразу 2 череня і скріпити їхні стовбури дротом. Поступово внизу вони зростуться в єдиний ствол. Вгорі рослини будуть розділені.

Кожне з них можна вирощувати як звичайний штамб, але крони їх будуть знаходитися на різній висоті. Якщо висадити череньки з різним забарвленням листя, можна отримати дуже красиве дерево з різним забарвленням ярусів крони.

Ярусний штамб можна виростити з одного череня. Він повинен рости вгору, утворюючи подовжений високий одиночний штамб. Після формування нижньої частини стовбура його крону потрібно розділити на 3 частини.

Нижня і верхня частина будуть двома ярусами штамбу, центральна частина - розташованим між ними оголеним стовбуром. У центрі всі бічні втечі видаляють, верхівку дерева прищипують. Яруси формують, як звичайний одиночний штамб.

Бонсай.

Для вирощування бонсай можна використовувати майже всі сорти фікуса Бенджаміна. Але найбільше для цієї мети підходить сорт Віанді. Він відрізняється малою швидкістю росту і хвилястим викривленим стовбуром. З череня цього сорту можна виростити бонсай найшвидше.

Технологія вирощування цих карликових дерев для фікусів Бенджаміна і для інших видів практично не відрізняється. Бонсай вирощують у низьких широких контейнерах, наповнених збідненим ґрунтом, що сприяє низькій швидкості зростання. Коріння дерева 2-3 рази на рік підрізають, після чого його висаджують у той же контейнер. Обрізку рослини також проводять 2-3 рази на рік.

Гілки і стовбур обвивають товстим мідним дротом, а потім поступово вигинають її, щоб рослина набула потрібної форми. Зазвичай після таких процедур вже через 4-5 років рослина виглядає, як справжнє дерево в мініатюрі.

Скульптура

Крону у формі скульптури виростити дуже складно, робота над нею займає тривалий час. Створити дерево у формі тварини або птиці під силу тільки досвідченому квітоводу. Простіше виконати крону у вигляді геометричної фігури - конуса або циліндра.

Навіть на формування простої геометричної крони йде кілька років.

При цьому потрібно щорічно навесні проводити обрізку рослини, зрізаючи гілки таким чином, щоб крона набула потрібної форми.

Зазвичай залишають гілки, спрямовані зовні, а зростаючі вглиб крони вирізають.

При цьому зовнішня частина крони сильно розгалужується, тому надати їй потрібну форму стає легше.

Формування стовбура - фікусоплетіння

Дуже красиво виглядає не тільки крона фікуса Бенджаміна. Справжнім витвором мистецтва є дерева, вирощені методом фікусоплетіння.

Це високі рослини, оголені стовбури яких переплетені між собою. Найбільш декоративним елементом такої рослини є саме стовбур, його крону формують, як правило, простої шароподібної форми невеликого розміру.

Для вирощування рослини з переплетеним стовбуром підходять багато сорти фікусів, але вони повинні мати прямі і тонкі втечі. Сорт Віанді, який часто використовують для вирощування бонсай, для плетіння не підходить, оскільки має викривлені вигнуті втечі.

Для того щоб переплести стовбури, в один горщик висаджують 2 або кілька черенків. Вони повинні мати однакову величину, щоб один з них не ріс швидше іншого і не забивав його. З тієї ж причини не вийде сплести в один ствол сорту з різною швидкістю росту.

Для спіралі необхідно посадити 2 череня в один горщик, щоб заплести косу, потрібні 3 рослини. Також є і більш складні способи плетіння, для яких буде потрібно набагато більше черенків, іноді - кілька десятків. Такі дерева зазвичай вирощують лише професіонали, коштують вони дуже дорого.

Щоб виростити «косичку», в горщик близько один до одного висаджують 3 череня фікусу розміром від 15 см. Як тільки вони почнуть рости, можна приступати до плетіння. Найнижча частина черенків не повинна мати бічних втечі. Якщо вони є, їх необхідно видалити, а потім обережно зробити перше переплетення стовбурів.

Щоб переплетений стовбур зберіг форму, черенки слід зафіксувати. Для цього підійде товста вовняна нитка або мідний дріт. Втечі фіксують вище переплетення. Після цього за рослиною доглядають у звичайному режимі, поки черенки не виростуть настільки, що можна буде робити наступне переплетення.

Кожні 2 місяці потрібно перевіряти місця фіксації і за необхідності послаблювати нитку або дріт. У процесі зростання переплетені стовбури рослин втовщаються, а фіксація може врізатися в них і травмувати кору.

Коли коса досягне потрібної висоти, її потрібно щільно зафіксувати дротом або металевою скобою вище місця останнього переплетення. Фіксація буде надійно прихована відрослою кроною дерева. Через кілька років, коли стовбури міцно зростуться разом, дріт можна буде зняти.

Для виконання інших, більш складних, схем плетіння може знадобитися не тільки дріт, але і металевий каркас, навколо якого здійснюється плетіння стовбурів безлічі рослин.

Тепер ви знаєте як сформувати крону фікуса Бенджаміна. Про забобони, пов'язані з фікусом Бенджаміна, можна дізнатися тут.

Фікус каучуконосний - догляд у домашніх умовах, обрізка і формування

Фікус каучуконосний - дуже поширена рослина в інтер'єрах будинків, офісів і торгових центрів. Домашні фікуси більш компактні, тоді як офісні форми можуть досягати 2-3 метрів у висоту. Рослина вимагає мінімальний догляд, зате дуже ефектно виглядає в інтер'єрі довгі роки.

Фікус каучуконосний - відхід у домашніх умовах

Батьківщина фікусу каучуконосного - Індія, де рослина вважається священною. Його дикі побратими виростають до 20 м у висоту, відпускаючи повітряне коріння. У минулому з фікусового соку виготовляли гуму в промислових масштабах. Звідси і його назва. Інші назви рослини - фікус Еластика або «дерево змії». У квартирах і офісах добре приживається, витримуючи як розсіяне світло, так і полутень.

Фікус каучуконосний в інтер'єрі використовували дизайнери ще в минулому столітті - великі глянцеві листя вписуються в будь-який декор. І донині ця квітка є найпопулярнішою в домашньому озелененні. Відхід він вимагає самий звичайний: помірне світло і полив, регулярну пересадку і підживлення. При бажанні, можна виростити високі рослини, чиї листя будуть стосуватися стелі, а можна залишити компактні кущі, які добре будуть виглядати на шафах і спеціальних квіткових підставках.

Фікус каучуконосний - види

На сьогоднішній день штучно виведено багато різновидів фікусу, які відрізняються один від одного як розмірами, так і забарвленням листя:

1. Фікус Мелані - найкомпактніший з усіх сортів. Довжина його листя не перевищує 20 см, а сама квітка добре куститься і утворює красиву крону.

2. Фікус каучуконосний сорту Тінеке дуже примхливий у відході. Однак, якщо створити всі необхідні умови, у вашому інтер'єрі буде гарна квітка з яскраво зеленим листям, по краях якого розташовані білі і фісташкові плями.

3. Фікус Чорний принц, на відміну від своїх побратимів, має темно-багряне листя і зовсім не вимогливий до відходу.

4. Фікус Робуста - найпопулярніший і невибагливий сорт. Його можна дізнатися за яскравим однотонним темно-зеленим листям.

5. Фікус Беліз відрізняється незвичайним забарвленням листа - середина у нього зелена, а краї білі і рожеві. Щоб виростити такого красеня у себе вдома, доведеться докласти не мало зусиль.

Фікус каучуконосний - відхід

Відмінною зеленою окрасою інтер'єру стане фікус каучуконосний, як доглядати за яким знають навіть початківці квітникарі. Рослина любить розсіяне сонячне світло. Найкращим місцем для нього стане східний і західний бік будинку з притенінням тюлем. Тінь фікус виносить, але розвивається і росте набагато повільніше. При надлишку тіні біля квітки миготить листя, оголюється нижня частина стовбура.

Так як цей гість приїхав до нас з теплих країн, то і температуру повітря він любить високу - 22-27 градусів влітку і 10-15 градусів взимку. Строкаті сорти більш теплолюбні, ніж їх однотонні побратими. Щоб ваш фікус радував вас довгі роки, важливо приділяти увагу наступним факторам:

  • режиму поливу в літній і зимовий періоди;
  • своєчасному підживленню;
  • правильній обрізці та формуванню крони;
  • регулярній пересадці в поживний субстрат і в горщик, що підходить діаметра.

Фікус каучуконосний - обрізка і формування

Формування фікусу каучуконосного не становить особливої складності, важливо лише не робити поширених помилок. Перша і найчастіша з них - це обрізка верхівки. При такому способі пробудиться лише одна з верхніх точок росту, і квітка знову піде рости вгору. Щоб створити пишну крону, краще вдатися до одного з дієвих способів:

  1. Фікус каучуконосний можна злегка зігнути і зафіксувати в такому положенні. У цьому випадку в зростання піде найбільша точка. Коли квітка досягне потрібного розміру, її повертають у вихідне положення.
  2. Дієвим способом є прокол стовбура рослини на 1/3 його товщини. Такі проколи необхідно робити чистим гострим предметом починаючи з верхівки і поступово опускатися вниз.

Фікус може досягати значних розмірів, тому ранньої весни його варто обрізати до бажаного зростання. Проводять процедуру чистим гострим секатором або ножем. Отримані після обрізки черенки протирають вологою серветкою або миють під краном (виділюваний сік дратує шкіру), ставлять на тиждень у будь-який коренеутворюючий розчин і висаджують у горщики.

Як поливати фікус каучуконосний?

Полив фікуса каучуконосного різниться в зимовий і літній періоди. Коли температура повітря вище позначки в 23-24 градуси, квітку поливають один раз на два дні. Взимку переходять на один полив на тиждень. Перевірити, чи потрібен полив, можна оглянувши землю, якщо вона просохла мінімум на два пальці - можна сміливо поливати рослину. Зайва волога позначиться згубним чином - квітка почне скидати листя і пропадати. Крім поливу фікус каучуконосний необхідно регулярно обприскувати. Взимку можна протирати листя вологою ганчіркою. Великі кущі можна зрідка купати під душем.

Чим підгодувати фікус каучуконосний?

Удобрюють тільки здорові і добре вкорінені фікуси переважно двічі на рік - навесні і восени комплексним мінеральним добривом. Якщо ж помітні ознаки уповільнення росту і розвитку квітки, то спочатку перевіряють, чи дотримані режим поливу і освітленості, а вже потім вдаються до штучних підживлень. Найпопулярніша з них - це циркон для фікусу каучуконосного. Цей препарат показаний рослині при сильному стресі, для укорінення черенків і як профілактика грибкових інфекцій. Застосовувати його потрібно строго згідно з інструкцією і не частіше, ніж 1 раз на рік.

Фікус каучуконосний - пересадка

Пересадка фікусу каучуконосного в домашніх умовах здійснюється щорічно для молодих рослин і один раз на 2-3 роки для зрілих. Сигналом до того, що квітку потрібно пересаджувати, служить різке уповільнення темпів зростання і вигляд коріння через дренажні отвори горщика. Для пересадки вибирають горщик на 5 см більше нинішнього. Насипають в нього рясний дренажний шар, найкраще для цієї мети підійде покупний керамзит, і трохи землі. Пересаджують квітку шляхом перевалки, трохи струшуючи старий грунт. Досипають потрібну кількість землі в новий горщик і рясно поливають.

Земля для фікусу каучуконосного

Звичайний грунт для фікусу каучуконосного не підійде. Якщо ви хочете отримати в своєму інтер'єрі розкішну рослину, то необхідно створити добре дренований легкий грунт. Для цього в рівних пропорціях змішують дерновий, листовий і торф'яний грунт і великий пісок. Можна додати трохи березового вугілля. Зараз в садових магазинах продається спеціальний грунт для фікусів, в якому враховані всі вищевказані пропорції.

Який горщик потрібен для фікусу каучуконосного?

Вибираючи горщик для фікусу каучуконосного, приділіть особливу увагу матеріалу, з якого він виготовлений, і кількості дренажних отворів. Кращим вибором стане ємність з якісного пластику без шкідливого запаху, який може стати отрутою для квітки. До того ж, фікус сам по собі виростає великим і важким, тому зайва масивність горщика ні до чого. Дренажних отворів повинно вистачати, але не бути в надлишку. В іншому випадку волога буде занадто швидко йти, і фікус не встигне її ввібрати. Оптимально вибирати новий горщик на 5 см більше в діаметрі, ніж попередній.

Як розмножити фікус каучуконосний в домашніх умовах?

Розмножувати фікус виду каучуконосний можна як черенками, так і повітряними відводками:

  1. Повітряними відводками часто розмножують строкаті сорти. При такому способі розмноження вибирають потрібну гілку і роблять на її стовбурі розріз на 1/3. В отриманий надріз вставляють сірник і обертають вологим мхом сфагнумом і поліетиленовою плівкою. До появи повітряного коріння мох регулярно змочують водою. Після їх появи гілку відрізають і висаджують у новий горщик.
  2. Черенкування фікусу каучуконосного - ще простіший процес розмноження. Відрізають череня з трьома міждузлиями навискось, промивають від виділеного соку і витримують у вологому піску або коренеутворюючому розчині. Після появи зачатків коріння нову рослину висаджують у постійний горщик.

Хвороби фікусу каучуконосного

При належному догляді у фікусу стійкий імунітет до різних хвороб і шкідників. Основні захворювання фікусу каучуконосного - це нападки щитівки, павутинного кліща і мучнистого червеця. При виявленні одного з цих шкідників на своїй рослині, його необхідно негайно скуповувати під душем і обробити відповідними препаратами, які доступними в будь-якому садовому магазині і чи ветеринарній аптеці.

Дуже часто побажання, скручування і опадання листя у фікусу помилково приписують до грибкових захворювань. Насправді причина криється в похибках у догляді - занадто низька або висока температура, надлишок або брак вологи, дефіцит світла і корисних мікроелементів у ґрунті, сильні протяги. Лише білий наліт на листях свідчить про гриб - мучнисту росу. Тоді хворі листя видаляють, а квітку обробляють фунгіцидом.

Фікус каучуконосний чудово вписується в будь-який домашній і офісний інтер'єр. Гігантські екземпляри прикрашають різні торгові та бізнес центри, галереї, вокзали та аеропорти. За свою невибагливість у догляді та декоративні якості квітку рекомендують вирощувати навіть початківцям. А дотримуючись рекомендацій по догляду, ви отримаєте шикарну зелену прикрасу вашого будинку.

Обрізка і формування фікусу каучуконосного - правила і поради

Фікус - поширена рослина, яка зацікавить любителів нецвітучих кімнатних рослин. Фікус каучуконосний росте тільки вгору і майже не куститься, тому для формування красивої форми необхідна обрізка. Крім того, цей процес сприяє збільшенню кількості листя, що надає квітці більш привабливий вигляд. Обрізка є трудомістким процесом, що вимагає знань і навичок.

Загальні відомості про каучуконосний фікус і необхідність обрізки

Фікус каучуконосний родом з тропічних лісів Індії та Індонезії. Належить до сімейству Тутових. У природному середовищі проживання - це вічнозелене дерево, що досягає 40 м у висоту. Листя біля дерева овальні, подовженої форми, кінці загострені. Поверхня листя блискуча, покрита шкіряною, забарвлення насичено-зелене. Листя виростає "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND