Фікус Бенджаміна - відхід у домашніх умовах

Для оформлення офісів, будинків або квартир часто використовується рослина, яка називається фікус Бенджаміна.


Походження і вигляд

Вічнозелена рослина належить виду Ficus, сімейству Moraceae. Ареал проживання - країни Східної Азії, північ Австралійського материка.


З давньокитайської науки фен-шуй дерево уособлює багатство, гроші. Добре дезінфікує і очищає навколишнє повітря.

У рослини ствол круглого перерізу сірого, з одиничними штрихами коричневого кольору. Завдяки гнучкості та можливості зростання з іншими втечами, з нього створюють рослини з переплетеними стовбурами. Квітникарі з нього вирощують бонсай.

Молоді втечі прямостоячі, з віком швидко одревісніють. Крона густа, широка.

Листочки шкіряні, глянцеві, тонкі, за формою - овальні з загостреним кінцем, розташовуються на невеликих чореньках. Вони ростуть на гілочках в одній площині. Краї аркуша гладкі. Забарвлення та розміри аркуша визначаються видом.

Квітка біля фікусу Бенджаміна непоказна. Плоди парні, округлої або тривалої форми, розміром до 2 см, називаються сиконіями.

Увага! Плоди фікусу Бенджамін неїстівні.


Швидкість зростання домашніх видів невисока. Якщо добре доглядати за деревцем, то воно за 10 років виростає приблизно на метр.

На батьківщині фікус - це дерево або чагарник, висотою до 20-25 м. Кімнатна рослина виростає до 2-3 м. Якщо не проводити формування і обрізку, виростає на висоту приміщення.

Види і сорти

Фікус Бенджаміна має безліч різновидів, які відрізняються один від одного формою, розмірами і кольором листя і стовбура, швидкістю росту.

Фікус Наташа

Сорт Наташа належить до карликових різновидів. Має глянцеве листя невеликого розміру зеленого кольору. У молодих втечах листя більш яскраві і світлі, у більш старих - темно-зелені. Доросла рослина сягає 40 см у висоту.

Фікус Кінкі

Також відноситься до карликових фікусів. Може рости до 35-40 см. Листочки досягають довжини в 4 см. Мають темно-зелений забарвлення з жовто-бежевою або салатною окантовкою.

Фікус Алі

Цей вид ще називають фікус Бенедикта (Біннендійка) і іволістний. Названо на честь першовідкривача Симона Бенедикта. Кора дорослого дерева має темний колір зі світлими розлученнями. Існує кілька сортів фікусу Алі, які відрізняються забарвленням листя (однотонний або строковий).

Листочки довгі (до 30 см) і вузькі (шириною 5-7 см).


Фікус Барок або Бароко

Листя фікусу Барок відрізняється оригінальною формою. Вони скручені трубочкою, бубликом або спіраллю. Лист з лицьового боку глянцевий, має світло-зелений забарвлення. З тильного боку він більш матовий і має менш насичений зелений колір.

Рослина слабо гілиться, тому для створення красивого куща в квітковий горщик висаджують по кілька саджанців. Зріст деревця досить повільний.

Фікус Бенджаміна білий

Це об'єднана назва декількох сортів, у яких переважаючий забарвлення листя білий. До них належать сорти:

Фікус Де Гантель

Фікус Бенджаміна мікс

Він має кілька сортів з різними забарвленнями аркушів. Підвид найменш вимогливий у догляді. Характеризується швидким ростом і великою тривалістю життя. Листя овальне, тонке, довжиною до 10 см.


Фікус Біннендійка Амстел Грін Голд

Деревце з тонкими, поникаючими втечами, має кущовидну форму. Рослина довголиста, з тонким листям у формі човника. Довжина аркуша сягає 25 см, ширина - до 3,5 см. Забарвлення світло-зелене з темно-зеленими плямами.

Фікус Бенджаміна варієгатний

Листя цього сорту містять як генетично нормальні клітини, так і мутантні, які не синтезують хлорофіл.

Тому вони завжди пестрі.

Пересадка фікусу Бенджаміна після покупки в горщик

Що потрібно для посадки

Спочатку потрібно вибрати пластиковий або керамічний квітковий горщик, розміром на 3 пальці більше кореневого кома.

Грунт купується в спеціалізованому магазині, або його можна зробити самостійно. Для цього добре перемішують торф, пісок і перепрілий гній, узяті в рівних частинах. До суміші додають листової землі, взятої в 2 рази більше, ніж торфу.


Як дренуючі матеріали можна використовувати керамзит, гальку, дрібний щебінь, шматочки пінопласту, деревне вугілля.

Оптимальне місце

Для рослини бажано ще до покупки вибрати місце, де вона буде рости. При перестановці в інше місце дерево знаходиться в стресовому стані, може захворіти і скинути листя. Стрес - це одна з причин, чому може виникнути листопад.

Для рослини з одноколірним листям оптимальним місцем буде східний або південно-східний підвіконня. Якщо листя строкате, то горщик встановлюють на південно-східний або південний підвіконня. У будь-якому випадку на крону не повинно бути попадання прямих сонячних променів, щоб не опалило листя.

Пересадка молодої рослини

Ознаки опіків - лист починає жовтіти і всихати по краях, на ньому з'являється пігментація, і лист відмирає.


Якщо світла строкатому фікусу буде недостатньо, то листя втратить пігментацію і стане одноколірним.

Також деревце боїться протягів. Тому квітковий горщик не можна встановлювати біля балконів і під кондиціонерами.

Покроковий процес посадки

Фікус пересаджують у новий горщик після покупки і потім до п'ятирічного віку (щороку навесні або влітку). Коли зростання рослини сповільнюється, пересадку можна виконувати 1 раз на 2 роки.

Важливо! Не слід займатися пересадкою під час цвітіння.

Відразу після покупки пересаджувати деревце не рекомендується, так як воно повинно звикнути до нового місця і акліматизуватися. У цей період у рослини можуть опадати листя. Це реакція на зміну місця проживання. Адаптація триває 1,5 тижні або трохи більше.

Пересадку виконують у наступній послідовності:

 1. Підготовка квіткового горщика. Спочатку на дно насипається дренаж, зверху - невеликий шар ґрунту.
 2. Деревце дістається з транспортувального контейнера, оглядаються його коріння, підгнилі - видаляються. Місця зрізів опудрюються порошком деревного вугілля.
 3. Квітку розміщують у горщику. Коріння розправляється.

Увага! При пересадці кореневу шийку заглиблювати не можна.

 1. Засинається грунт, що залишився, трохи його зверху утрамбовують.
 2. Якщо грунт спочатку був зволожений, то поливати треба не раніше, ніж через 2-3 доби після посадки.

Розмноження фікусу Бенджаміна

Рослину можна розмножувати такими способами:

 • черенками;
 • повітряними відводками;
 • насінням.

Черенками

Це найбільш простий спосіб розмноження. Череньки нарізаються не коротше 7-10 см з 3-4 листиками з верхньої частини одревесневих втечі. Від першого аркуша до зрізу залишають відстань не менше 2 см.

Нарізка на чореньки

На місці зрізу череня з'являється чумацький сік. Його видаляють і поміщають череня в склянку з водою. Через деякий час у зрізаної втечі з'являться корінці.

Вирощування насіння

Насіння перед посадкою замочують у воді зі стимулятором росту. При посадці їх закладають у ґрунт на глибину 0,5 см з кроком 1,5 см. Для зволоження субстрату використовують пульверизатор. Зверху ємність накривають поліетиленом або склом. Періодично тепличку провітрюють.

Після появи сходів ємність розміщують на добре освітленому підвіконні. Світло має бути розсіяним. Температуру підтримують у межах + 22-25 ° С. Полив проводять у міру висихання ґрунту.

Після появи перших листів проводять пікіровку і найбільш сильні саджанці пересаджують в окремі горщики.

Догляд за фікусом Бенджаміна

В домашніх умовах догляд за фікусом Бенджаміна нескладний. Полягає в правильній організації поливу, створенні оптимальних температурних умов і освітленості.

Як поливати

Рослина любить помірно зволожений ґрунт. Тому влітку для фікусу Бенжамін потрібно організувати частий полив. Води необхідно стільки, щоб після поливу вона виходила в піддон. Якщо літо сухе, то рослину обприскують.

Підживлення

Для нормального розвитку в період вегетації дерево підгодовують комплексними мінеральними добривами кожні 2 тижні.

Формування крони та обрізка

Щоб сформувати красиву крону дерева, потрібно регулярно виконувати обрізку. Спочатку у молодої рослини обрізається верхівка на 2 нирки. Потім обрізку гілок проводять періодично кожні 3 роки. Бажано цю операцію проводити навесні.

Сформована крона фікуса

Правила обрізки:

 • зріз робити під кутом;
 • обрізка виконується над місцем, де розташована нирка;
 • для роботи використовувати чистий гострий інструмент.

Підготовка до зими

Фікус - вічнозелена рослина, тому, якщо в зимовий період він почав скидати листя, то це може бути через нестачу освітлення. У цьому випадку деревцю організовують штучне підсвічування. Загальний світловий день взимку повинен бути близько 12-14 годин.

Взимку вологість повітря повинна бути 60-70%, тому рослину додатково обприскують з пульверизатора. При нестачі вологи дерево скидає листя.

Якщо квітковий горщик розташований на підвіконні, то потрібно захистити рослину від торкання холодних скла.

Увага! Виключити полив квітки холодною водою.

Якщо горщик знаходиться на підлозі, то бажано його підняти. Можна встановити його на ізолюючу прокладку з тканини або дерева.

Якщо липке листя у фікуса Бенджаміна

Хвороби фікусу можуть бути викликані ураженням рослини комахами, мікроорганізмами, грибками і цвіллю.

Поразку грибками можна визначити за плямами на листях коричневого, червоного, жовтого кольорів, які досить швидко розростаються. Після цього листок відмирає.

Іноді поява грибкових захворювань провокує ураження рослини комахами. Так, наприклад, якщо на деревці оселилася тля або щитівка, то листя покривається липким солодкуватим нальотом. Якщо вчасно не прибрати наліт, то рослина з часом буде вражена сажистим грибком.

У цьому випадку потрібно спочатку видалити причину, тобто тлю або щитівку. Для лікування листя промивається мильним розчином. Обробку рослини потрібно повторити кілька разів до повного видалення комахи і нальоту. Також вражене деревце обробляється препаратом Актара або іншими подібними засобами.

Як реанімувати, якщо повністю опало листя

При неправильному відході або ураженні рослини листопад може скинути листя за кілька днів. До цього може призвести і комплекс причин. Процес реанімації складається з таких етапів:

 1. З'ясування причини листопада. Можливо, він викликаний поганим (недостатнім або надлишковим) поливом. Перевірити, наскільки правильно організовувався полив. Для цього дерев'яною паличкою протикають землю біля кореня і витягують. Якщо вона суха, значить, потрібно рослину полити.
 2. Якщо листопад стався з вини паразитів, то спочатку позбавляються від них. Потім рослину періодично обприскують Цирконом, Епіном або подібними препаратами, які допоможуть боротися зі стресовими впливами.
 3. Відрегулювати умови утримання.
 4. Якщо позитивних результатів немає, то рослину потрібно дістати з горщика і оглянути кореневу систему, видалити загнилі корені і пересадити в новий горщик.
 5. Оголене деревце можна помістити в поліетиленовий пакет і створити мініпарник до його повного відновлення.

Фікус - дуже гарна і не дуже вимоглива рослина, прекрасно впишеться в інтер'єр будь-якого будинку.

Фікус Бенджаміна: відхід у домашніх умовах

Автор: Наталія 26 лютого 2019 Категорія: Кімнатні рослини

Однією з найпопулярніших кімнатних рослин завжди був фікус, і це не дивно, оскільки фікус рослина невибаглива, вічнозелена, добре адаптується в нових умовах. Та й тим, хто постійно зайнятий, цілком підходить така некапризна і при цьому красива рослина. Серед усіх видів і сортів фікусу найбільше приваблює фікус Бенджаміна - чи то своєю нетиповістю в загальному ряду фікусів, чи схожістю з зовсім іншими рослинами. Важко сказати. Але інтерес до цієї рослини зростає з кожним роком.

Що ж потрібно знати про фікус Бенджаміна, щоб успішно вирощувати його в своїй квартирі?

Зміст

Прослухати статтю

Фікус Бенджаміна - опис

По-перше, не слід забувати, що ця рослина не наших широт. Воно родом із субтропічних і тропічних лісів Індії, Китаю, Південно-Східної Азії. Росте фікус Бенджаміна і на Філіппінах, і на півночі Австралії.

Фікус Бенджаміна (лат. Ficus benjamina) належить до вічнозелених рослин сімейства Тутових роду Фікусів.

Навіть кімнатний фікус Бенджаміна виглядає як невелике деревце. У нього короткий стовбур з гладкою сіро-бежевою корою. Крона розгалужена. Оскільки рослина тропічна, то вона має численні характерні повітряні корені. У дикій природі це вічнозелене дерево або чагарник може досягати висоти до 20-30 м. Його витончені, красиві довготривалі листя із загостреною вершиною досягають у довжину від 6 до 13 см, а в ширину від 2 до 6 см.

Як доглядати за фікусом Бенджаміна вдома

Догляд за тропічною рослиною вимагає спеціальних знань і певних навичок. Поміщають фікус Бенджаміна під розсіяне світло далеко від прямих сонячних променів - він, на відміну від фікусів з однотонним зеленим листям, їх не любить.

Обприскування і полив фікуса Бенджаміна

Ще гірше, ніж занадто яскраве освітлення, цей фікус переносить сухість повітря, оскільки в природі він живе в умовах підвищеної вологості. Однак це зовсім не означає, що слід частіше і більше поливати фікус - надмірний або занадто рясний полив може призвести до захворювання рослини кореневою гниллю, в результаті чого його прекрасне листя покриється темними плямами. Поливати фікус Бенджаміна потрібно помірно, не заливаючи його водою, але і не чекаючи, коли він від спраги почне скидати листя, і на ньому оселиться павутинний кліщ. Підвищена вологість повітря досягається щоденним обприскуванням листя фікусу, в спекотну пору - багаторазовим.

У фікуса Бенджаміна опадають листя

До речі, найпоширеніша проблема, з якою стикаються власники фікусів - це саме опадання листя, оскільки існує безліч факторів, які провокують це явище:

 • недостатня або надмірна вологість ґрунту;
 • сухість повітря, перепади температури (в тому числі і протяги);
 • просто некомфортна для фікусу температура повітря (нижче 17 ºC або вище 23 ºC);
 • брак світла;
 • полив, здійснений холодною водою.

Все це може стати причиною втрати фікусом листя.

Необхідний догляд за фікусом Бенджаміна

І все ж, незважаючи на цю особливість, фікус Бенджаміна можна вважати невибагливою рослиною, оскільки дотримуватися умов його вирощування зовсім неважко. Ось приблизний перелік вимог фікусу до господаря:

 • постійно зволожуйте повітря (обприскуйте рослину 1-2 рази на день);
 • тримайте рослину далеко від прямих сонячних променів, але не в тіні;
 • зволожуйте ґрунт у міру необхідності - земляний ком не повинен пересихати або гнити від надлишку вологи;
 • бережіть деревце від протягів;
 • рихльте ґрунт у горщику;
 • не забувайте про підживлення.

Пересадка фікусу Бенджаміна

Принесену з магазину рослину зазвичай пересаджують з транспортувальної тари в постійний горщик тільки через два-три тижні, надаючи рослині час для адаптації до нового житла. Але іноді фікус все одно починає втрачати листя. Професіонали стверджують, що так дерево реагує на зміну умов. Якщо ви не знаєте, як пересадити фікус Бенджаміна, дотримуйтеся таких правил:

 • пересаджувати квітку з транспортувального горщика можна через 2-3 тижні після покупки;
 • для пересадки використовують універсальний грунт або спеціальний ґрунт для фікусів;
 • після пересадки рослину не підгодовують протягом двох тижнів, хоча взагалі фікус Бенждаміна потребує частого підживлення;
 • дорослу рослину рекомендують пересаджувати раз на два-три роки, і робити це найкраще навесні, використовуючи пухкий субстрат для фікусів і не забуваючи помістити в горщик шар дренажу;
 • старий фікус можна омолодити, видаляючи підсохлі гілочки.

Незважаючи на дотримання цих правил, фікус при пересадці може все одно кілька тижнів втрачати листя - але тут вже нічого не поробиш, доведеться чекати, коли рослина приживеться.

Розмноження фікусу Бенджаміна

Мій шикарний фікус став предметом заздрості моїх знайомих - любителів флори, і тоді мені довелося задуматися про способи розмноження фікусу Бенджаміна. Найпростіше зрізати верхівкове чорняво з листям і вкоренити його у воді, а потім висадити в грунт. Але можна вкорінювати черенки відразу у вологому ґрунті - завдяки своїм повітряним корінням фікус приживається дуже легко.

Поширений серед досвідчених квітникарів і спосіб розмноження повітряною відводкою: на стеблі фікусу роблять круговий надріз, який обв'язують вологим мхом, зверху мох і ділянку стебля герметично закривають плівкою або прозорим поліетиленовим пакетом, щоб мох не висихав, а місяці через два, коли пакет з мхом заповниться корінням, стебель зрізають нижче відведення і висаджують в грунт. Існує одне застереження: розмножувати фікус Бенджаміна потрібно влітку, оскільки в інші сезони він зайнятий то зростом, то відпочинком. І, до речі, намагайтеся якомога рідше фікус переставляти - найбільше він любить спокій.

Фікус Бальзаміна: правила змісту

Фікус Бальзаміна: опис

Фікус Бальзаміна: фото

Фікус Бальзаміна люблять абсолютно всі: і біологи, і дизайнери в ландшафтній темі, а також часто використовую екстрасенси. Фікуси очищають повітря, органічно виглядає в багатьох композиціях, приносити позитивну енергетику, а також здатне забезпечувати стабільність у фінансах. Але при цьому, фікус досить примхлива і непередбачувана рослина. При неправильному відході фікус почне скидати листя. Щоб дізнатися всі тонкощі відходу, радимо уважно прочитати про це. У кімнатних умовах висота рослини може бути до 2,5 м. Листочки рослини вузькі, мають ланцетоподібну форму, гострі кінці, зелене або строкате забарвлення, яке залежить від різновиду Фікус Бальзаміна. Ствол має світло-коричневий колір, фікус має розгалужену крону, повітряне коріння.

Фікус Бальзаміна: різновиди

Фікус Бальзаміна: фото

 • Екзотика - глянцеве листя, темно-зелене забарвлення, характерна хвилястість по краю.· Монік - вузьке листя світло-зеленого забарвлення, характерна хвилеподібність у кромок.· Сафарі - листочки мають біло-жовті розлучення.· Барок - листкова платівка коротка, закручена поперек, темно-жовті розлучення.· Барок - листкова платівка коротка, закручка, закручена поперек.

Фікус Бальзаміна: відхід у домашніх умовах

Фікус Бальзаміна: фото

Фікус Бальзаміна як представник тропічних рослин не любить наскрізь і кардинальну зміну температурного режиму. Якщо це станеться, то у фікуса Бальзаміна почнуть опадати листя. Створіть теплі умови для розвитку фікусу. Він не переносить холоду. Найкраще розташувати фікус на південно-західній або південно-східній стороні. Прямі сонячні промені можуть потрапляти на фікус тільки до 12 вранці або після 16 години вдень. Вдень же прямий сонячний промінь може викликати утворення опіків на листях фікусу. У зимовий період, для підтримки світлового режиму вам знадобляться спеціальні лампи. Фікус бальзамін дуже потребує тепла. Вдень вона повинна бути + 22 + 27 градусів, вночі - + 16 + 18 градусів. Коли температура знизиться нижче + 16 градусів, то рослина моментально відреагує на погляд - почне скидати свої листочки. У разі якщо температура впаде нижче + 10 градусів, то коріння фікусу взагалі може загинути. Рослина оч "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND